Bill Clinton: Kardak’ta Savaş Çözüm Olmaz

Türkiye ile Yunanistan arasında patlak veren Kardak krizinin çözümü için ABD devreye girdi. Bill Clinton Kardak açıklaması yaptı.

ABD Başkanı Bill Clinton dün akşam Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i arayarak “Savaş çözüm olmaz, sorunu barışçı yoldan çözün” mesajı verdi ve “Her iki ülkenin de krizi büyütmemesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Bill Clinton, dün akşam telefonla aradığı Demirel’e “Sorunun diplomatik yollardan çözümünden yana olduğunu” söyledi ve kirizin bir çatışmaya dönüşebilecek kadar büyümeden çözülmesi için gerekli girişimlerin yapılması görüşünde olduğunu söyledi. Clinton, iki ülkenin de askeri güçlerini bölgeden çekerek, krizin büyümesini önlemesi ve daha sonra da soruna müzakereler yoluyla çözüm aranması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de Clinton’a Türkiye’nin baştan beri sorunun diplomatik yollardan çözümünden yana olduğunu ve konuya son derece soğukkanlı yaklaştığını söyledi. “Ancak, konunun kriz olmaktan çıkabilmesi için, Yunanistan’ın savaş gemileriyle birlikte askerlerini ve bayrağını da kayalıklardan çekmesi gereklidir” dedi.

Ankara’da Clinton’ın Demirel’in ardından Yunanistan Cumhurbaşkanlığı ile de bağlantı kurduğu ve benzer mesajları ilettiği haberleri yayıldı.

Yunanistan’ın Kardak kayalıkları konusunda sorunu tırmandırıcı tutumunu sürdürmesi ve Türkiye’nin tahammül sınırlarını zorlaması, Ankara’yı “diplomatik çözümün tıkandığı yerde askeri çözüm kaçınılmaz olur” noktasına getirdi.

İki ülkenin de bölgeye güç sevkiyatını artırması, ABD’de “sıcak savaş” endişesi yarattı. ABD, iki ülke arasındaki Kardak krizinin barışçı yoldan çözümü için yoğun bir şekilde devreye girdi. Washington’daki Yunan Büyükelçiğili Maslahatgüzarı iki kez ABD Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Holbrook da Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir ile görüştü.

Öte yandan, Türkiye, Kardak kayalığındaki Yunan askerlerinin geri çekilmesini, Yunan bayrağının indirilmesini ve eski duruma dönülmesini istediğini BM yetkililerine bildirdi.

BM ise daha sonra Türk ve Yunan savaş gemilerinin Kardak kayalığı çevresinden çekilmesi çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteki Butros Gali, Türkiye ve Yunanistan’a yaptığı çağrıda, her iki taraftan kayalıklar çevresinde bulunan savaş gemilerini ve diğer kuvvetlerini çekmelerini istedi..

Ocak 1996 – Sabah Gazetesi

Figen Akat Gemisi Tamirde
İyi bir formül buldum: Galiba Ayşe tatile çıkabilir