Frazier’den Muhammed Ali’ye: İstediği zaman ve istediği yerde dövüşürüm

Frazier karşısında umulmadık bir yenilgiye uğrayan Muhammed Ali Clay, maçtan sonra gazetecilerle dahi konuşmadan soluğu hastanede aldı.

Rakibinin müthiş yumruklarının hedefi olan çenesinin röntgenini aldırdı. Daha sonra kırık olan çenesinin verdiği ıstırapla konuşamayan ünlü boksör kendisini izleyen gazetecilere “her şey bitmiş değildir. Frazier şimdilik şampiyon” dedi. Hem de binbir zorlukla.

Her zaman ölçülü hareketleriyle dikkati çeken Frazier ise maçtan sonra soyunma odasında yine ağırbaşlı ve sakindi. “Clay’le rövanş maçını ne zaman yapacaksınız?” şeklinde sorulan bir soruya “İstediği zaman, istediği yerde” diye cevap verdi ve ilave etti, “Onun bir daha karşıma çıkmak isteyeceğine pek ihtimal vermiyorum.”

Frazier Muhammed Ali rövanşı yapılacak

Büyük maçın geride kaldığı şu anlarda otoriteler her iki boksörün eleştirmesini yapıyorlar. Eski dünya ağır sıklet şampiyonlarından Alman Schmeling “Frazier’in kazanacağını daha önce söylemiştim ve kazandı. Clay’in maç sırasındaki acayip taktiği bizleri şaşırttı. Zaman zaman göğsünü, Frazier’in acı yumruklarına karşı açık bıraktı” dedi.

Şimdi burada büyük maçın rövanşından bahsediliyor. Kesin bir açıklama yapılmamakla beraber, Frazier ve Muhammed Ali arasında gizli bir anlaşma olduğu, rövanş maçının mutlaka yapılacağından söz ediliyor. Boksörler arasında gizli tutulmaya gayret edilen anlaşmaya göre, Frazier maçı altıncı raunddan sonra kazandığı için rövanş maçı otomatikman yapılacak. Muhammed Ali de maçı sayı hesabı ile kazansaydı, rövanş maçı yine yapılacaktı. Söylenenler arasında rövanş maçının 6 ay içinde Los Angeles’ta yapılacağı da var.

Mart 1971