Menu

Halkın SHP’ye güveni arttı

PİAR’ın Sabah için yaptığı kamuoyu araştırmasına göre SHP’de aşırı uçların temizlenmesi için girişilen operasyondan sonra, halkın partiye olan güveninin arttığı ortaya çıktı.

Türkiye’nin en büyük kamuoyu araştırma kurumu PİAR’ın SABAH için yaptığı son araştırmaya göre SHP içindeki aşırı uçların temizlenmesi amacıyla girişilen operasyonlar, vatandaşın partiye olan güvenini artırdı. PİAR’ın İstanbul’da ve konuyu izleyen vatandaşlar arasında yaptığı araştırma sonucuna göre, halkın yüzde 51’i “SHP’deki son gelişmeler Genel Başkan İnönü ile Parti yönetimine olan güvenimizi artırdı” cevabını verdi. Aynı sorunun sadece SHP’lilere sorulması karşısında alınan olumlu yanıt oranı ise yüzde 65.8. SHP’deki son gelişmelerin ANAP ve DYP’liler üzerinde de olumlu etki bıraktığı gözleniyor. ANAP’lıların yüzde 55.4’ü DYP’lilerin ise yüzde 52’si SHP’nin artık daha güven verici hale geldiğine inanıyor. Öte yandan PİAR vatandaşa son günlerde kamuoyunun bolca tartıştığı Ali Topuz olayını da sordu.

Buna göre vatandaşların yüzde 63’ünün Ali Topuz’un kapalı bir toplantıda söylediği “SHP’nin içine aşırı sol görüşler sızmıştır” sözüne katıldığı ortaya çıktı. Aynı soruya “Evet” cevabını veren SHP’lilerin oranı ise yüzde 66’ya kadar çıkıyor. ANAP’lıların yüz de 65.2’si, DYP’lilerin ise yüzde 55.4’ü bu görüşe katıldığını belirtiyor.

SHP Genel Merkezi’nin partideki aşırı uçları temizlemek ve disiplini sağlamak için 7 İl yönetimini görevden almasını da destekleyen vatandaşlar, bu operasyonun Ali Topuz’un konuşması üzerine başladığı görüşüne de katılıyorlar. SHP’lilerin yüzde 68’i “Partideki toparlanma Ali Topuz’un konuşmasından sonra başladı” görüşünü savunurken, aynı soruya ANAP’lıların yüzde 64.1’i, Dyp’lilerin ise yüzde 50’si olumlu yanıt verdiler. Öte yandan PİAR yöneticileri araştırma sonuçlarını değerlendirirken özellikle iki noktanın üzerinde ısrarla durulması gerektiğini belirttiler. Bunlardan birincisi araştırmanın sadece İstanbul’da ve SHP’deki gelişmeleri çeşitli yayın organlarından izlemiş olanlar arasında yapılması. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise sorulara kesinlikle evet yanıtı verenler ise biraz tereddüt edenlerin istatistik verilerinin orantılı biçimde dağıtılmış olması. Bu arada PİAR anketine SHP, DYP ve ANAP’lıların dışında kalan partililerin katılmakta çekingen davrandıkları belirtildi. Bu nedenle çok az sayıda olan DSP, MÇP, Refah ve İDP’liler değerlendirmeye sokulmadılar.

Aralık 1988 – Sabah Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar