Küçükten küçük, büyükten büyük KDV mi alacağım?

Düşün, düşün, KDV’dir işin! 83 yaşındaki tuvalet bekçisi Mustafa Demirdelen, “Tuvalete gelenlerden Katma Değer Vergisi alacağım mı yoksa ben mi ödeyeceğim” diye soruyor.

KDV’den midesi bulanan Mustafa Dede, “Bu ne biçim vergi? Biz nasıl KDV alacağız? Büyükten büyük, küçükten küçük KDV mi alınacak” diye soruyor.

Bostancı’daki Kuloğlu Camii’nin tuvaletinde çalışan 83 yaşındaki Mustafa Demirdelen’in derdi oldukça büyük. KDV yüzünden çok sıkıştığını söyleyen Mustafa Dede, “Hükümet bir şeyler yaptı ama kimse anlamadı. Hele ben hiç anlamadım. KDV’yi kimden alacağım? Küçükten mi büyükten mi? Bunların açıklanması lazım” diyor.

Bugüne kadar vergi ile başının hiç derde girmediğini, ancak Turgut Özal’ın KDV’sinden sonra ne yapacağını şaşırdığını belirten Mustafa Dede şunları söyledi:

“Tuvalete gelenlerden nasıl vergi isteyeceğim? Bu işin KDV’lisi nasıl olur bilmiyorum. Yüzde kaç KDV almam gerekiyor. Yüzde 10 alsam 10 liraya bir lira düşer ki o da zaten kalktı. 5 lira alsam herkes işini ağaç altında görmeye kalkar, buraya kimse gelmez. Yok KDV’Yi sadece ben ödeyeceksem, bunu nasıl yapacağım. Günlerdir düşünüyorum bir türlü içinden çıkamıyorum.”

Ocak 1985 – Bulvar Gazetesi Arşivi