Hayranları Escobar’ın tabutunu parçaladı

Kolombiya’da önceki gün öldürülen uyuşturucu Kralı Pablo Escobar’ın cenaze törenine binlerce hayranı katıldı.

Jardines Monte Sacro Mezarlığında toplanan binlerce matemli, kahramanlarını son bir kez görebilmek için Escobar’ın cam kapaklı tabutunu kırdılar. Katafalkın başında bir gitar üçlüsü “Ben hala kralım” gibi Meksika baladları çaldı ve desteklediği futbol takımının bayrağı ayaklarına sarıldı.

Fakirlere yaptığı yardımlarla “Robin Hood” lakabını kazanan Escobar’ın kız kardeşi Marina, “Kolombiya, sefaleti ve yoksulluğu sona erdirmek için gönderilen tanrı elçisini yitirdi” dedi. Escobar, Medellin’in dört ayrı bölgesinde aynı anda düzenlenen cenaze törenleriyle lüks bir mezara gömüldü.
Fotoğraf altı: Uluşturucu baronu Escobar, fakir Kolombiya için yatırımlar yapmış, onlara yeni iş imkanları sağlamıştı. Escobar’ın öldürülmesiyle yasa gömülen Kolombiyalılar, cenaze töreninde olay çıkardılar. Mezarlığın kapısına toplanan binlerce kişi, hükümet aleyhinde sloganlar attı.

Kolombiya’nın uyuşturucu baronu olarak bilinen Pablo Escobar’ın cesedi morgda ve böyle görüntülendi. Escobar, 2 Aralık’ta özel yetiştirilmiş polis timi ve ordu birlikleriyle girdiği silahlı çatışmada ölü olarak ele geçirilmişti.

Aralık 1993