Kemal Sunal: TRT-Yeşilçam işbirliği palavra

Kemal Sunal, “TRT televizyonu reklama ihtiyacı olan sanatçıların yer aldığı bir yayın aracı” diyor.

Sinemanın sevilen komedyeni Kemal Sunal, şu sıralarda Şerif Gören’in yönettiği “Abuk Sabuk bir film” adlı yapımda başrolü oynuyor. Film çalışmaları sırasında sette ziyaret ettiğimiz Kemal Sunal, kendisinin bir sinema sanatçısı olduğunu, dizi film yapmayı düşünmediğini söyledi.

TRT yönetimiyle kendi mantığının uyuşmadığını söyleyen sanatçı, “TRT televizyonu reklama ve tanınmaya ihtiyacı olanların oynadığı, kamuoyunda silinmeye yüz tutan sanatçıların yer aldığı bir yayın aracı. Oysa benim buna ihtiyacım yok. Bir de TV’nin kendisine has kıstasları var. Önemli yerleri yayın ilkelerine aykırı diye kesiyor. Bu ortamda TRT’nin teklifini niye kabul edeyim” diyor.

TRT’nin yeşilçam’a sıcak bakmasının da aslında bir aldatmaca olduğunu vurgulayan Kemal Sunal, “Aslen böyle bir şey şu anda mümkün değil. Çünkü, TRT devletin tekeli altında ve tarafsız yayın yapamıyor. Bu durumda, Yeşilçam’dan isteyeceği filmlerde de bir takım şartlar öne sürecek. İlk önce onların küçük isteklerini yerine getireceğiz, sonra Yeşilçam TRT’nin tekeli altına girecek. TRT’nin isteklerine uygun hareket edenler iş yapacak, diğerleri işsizliğe itilecek. Bu bana pek mantıklı gelmiyor. Yine de, TRT’ye karşı katı bir tutum içinde değilim. Şartlar düzelince onlarla da çalışırım. Ama, şu anda mümkün değil” diyor.

Ocak 1990