Aziz Nesin: Herkes sahtekar

Daha önce “Türk milleti aptaldır” diyerek tüm şimşekleri üzerine çeken ünlü yazar Aziz Nesin, bu kez de “Eğitimimiz de sahteci” dedi ve ekledi:

“8 ayda İngilizce öğretmeni oluyorlar. Jeoloji mezunu olan benim kızım bile, sadece sekiz ay yabancı dil kursuna gidip İngilizce öğretmeni olmuştur. Bu sahtekarlık değil midir?”

Daha önce Türk milletinin aptal olduğunu iddia eden yazar Aziz Nesin, bu kez de Türk milleti için “Sahtekardır” dedi.

Sosyalist Birlik Partisi’nin İzmir İl Başkanlığı’nın düzenlediği panelde konuşan Aziz Nesin, Türk Ulusu’nun her şeyi dışarıdan ithal ettiğini öne sürdü. Türkiye’de eğitimin bile sahteci olduğunu ileri süren Aziz Nesin şöyle dedi:

“Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı düz okullarda, üç yıl yabancı dil eğitimi gören öğrenci, yabancı dil öğrenemez iken, benim kızım jeoloji mezunudur. Sadece 8 ay yabancı dil kursuna gidip İngilizce öğretmeni olmuştur. Bu sahtekarlık değil midir?”

Konuşmasında, Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’i de suçlayan Aziz Nesin “Cumhuriyet yöneticilerinden, Türk halkına en fazla zararı dokunan kişidir” iddiasında bulundu. Aziz Nesin şunları öne sürdü:
“Devleti yönetirken, okullarda zorunlu din dersi uygulamasını getiren Kenan Evren’dir. Bu uygulamayı savunurken de (Biz bilimsel araştırma yaptırdık, halkımızın yüzde 93’ü din derslerinin zorunlu olmasını istedi. Onun için zorunlu kıldık” diyordu. Türk halkının yüzde 92’si de bu kişiye oy vermiştir. Böyle diye diye, geldik Sivas’a…”

Aralık 1993