Kenan Evren - Türban veto
Kenan Evren - Türban veto

Kenan Evren’den türban vetosu

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yüksek öğrenim kurumlarından kayıtları silinen öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere sınav hakkı tanıyan ve kılık, kıyafet serbestisi getiren yasayı veto etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kenan Evren’in, yasanın öğrencilere sınırsız kılık ve kıyafet serbestisi tanıdık”, bunun Atatürk ilke, inkilap ve medeniyetçiliğiyle bağdaşmayacak’ gerekçesiyle yasayı bir kez daha görüşülmek üzere Meclis Başkanlığı’na gönderdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ali Baransel, Evren’in vetonun yalnızca türbana bağlanmaması görüşünde olduğunu da açıkladı. Açıklamada, kılık, kıyafet serbestisinin öğrenciler arasında farklılaşmalara, değişik şekilde kamplara ve cephelere bölünmelere ve bunun sonucu olarak çatışmalara neden olabileceği görüşüne yer verildi. Yapılan açıklamada, kıyafet serbestisi ile ilgili olarak, “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün, milli egemenliğin, milli güvenliğin, kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına neden olabilecektir” denildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Evren’in bu konuda çok kararlı olduğu ve Meclis’in yasayı yeniden aynı şekilde kabul etmesi halinde Anayasa Mahkemesi’ne kadar gitmeye niyetli olduğu öğrenildi. Nitekim Cumhurbaşkanı Evren’in Türkiye Büyük millet Meclisi Başkanliğı’na gönderdiği 10 sayfalık gerekçe yazısında Anayasa’nın Atatürk ilkeleri ile laikliği tanımlayan ikinci maddesi de hatırlatılarak, yasanın aslında Anayasa’ya da aykırı olduğu vurgulandı. Evren’in 10 sayfa tutan veto gerekçesinde öğrenci affı ile ilgili bölümün sadece iki paragraftan ibaret olduğu dikkati çekiyor. Cumhurbaşkanlığının bu konuda kanun çıkarmaya bile gerek görmediği belirtiliyor. kılık kıyafetin serbest bırakılması halinde Bu arada, Evren’in öğrencilere başarısız oldukları her ders için bir sınav hakkı daha veren yasada yetersizlik tesbit ettiği de açıklandı.

Bu eski gazete haberi Aralık 1988 yılında yayınlanmıştır. Eski gazeteler için sitemizi takibe devam edin.