Leyla Zana Yemin Töreni
Leyla Zana Yemin Töreni

Leyla Zana yemin töreni öncesi: Ben Türk değilim

SHP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana “Kendimi kesinlikle Türk hissetmiyorum. Ben Kürt’üm! Mecliste Anayasal mecburiyet olduğundan Türkiye’nin bütünlüğü için usulen yemin edeceğim” dedi.

Halkın Emek Partisi’ndeyken (HEP) Erdal İnönü tarafından SHP listesinden aday gösterilen ve milletvekili seçilen Leyla Zana yeminin metnine inanmadığını söyleyerek “Bu yemini etmek benim için çelişkidir. Fakat mecliste göreve başlamam için başka çarem yok” diye konuştu.

Leyla Zana “Halen varlığımızı inkar ediyorlar. Bize dağ Türkü’sünüz diyorlar. Ben de diyorum ki dağ Türkü olmaz. Biz Kürt’üz. Yüzyıllardır köle gibi sefil, yok olmayla yüz yüze bir yaşantı sürüyoruz” dedi.

  1. sayfadan haberin devamı;

Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılacak yemin töreninde and içecek olan SHP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana “Kendimi kesinlikle Türk hissetmiyorum. Ben Kürt’üm! Mecliste anayasal mecburiyetten ötürü Türkiye’nin bütünlüğü için usulen yemin edeceğim” dedi.

HEP’teyken, Erdal İnönü tarafından SHP listesinden aday gösterilip milletvekili seçilen Leyla Zana, edeceği yeminin metnine inanmadığını söyledi. Leyla Zana, bir gazeteciye yaptığı röportaj sırasında “Bu yemini etmek benim için çelişkidir. Fakat mecliste göreve başlamam için başka çarem yok” diye konuştu. Zana, Türk’lerden bir çok farklılıkları bulunduğuna da değinirken, bunların başında konuştukları dilin geldiğini söyledi. Kürt kökenli ilk kadın milletvekili olduğunu ifade eden Leyla Zana “Kendime önce insan sonra da kürt olarak bakıyorum” diyerek şöyle devam etti:

“Ben sonuna kadar Kürt’üm. Türkçe’yi cezaevi kapılarında öğrendim. Kürt halkının her defasında uzattığı el kırılmıştır. Bu anlayışı kırmak için mecliste çaba göstereceğiz. Halen varlığımızı inkar ediyor, bize dağ Türküsünüz diyorlar. Ben diyorum ki dağ Türkü olmaz, ben Kürtüm. Bir vatana bir kimliğe elbette ki özlem duyarım.”

Kürtlerin yüzyıllardır köle gibi sefil bir yaşam sürdüğünü iddia eden Leyla Zana, günlük hayatta genellikle Kürtçe konuştuğunu kaydetti. Zana, bir soru üzerine şunları söyledi:

“Arada bir Türkçeye’de ihtiyaç duyduğumuz oluyor. Dil bilmek güzel bir olay keşke bütün dilleri bilebilseydik. Ama ben kendi dilimi çok seviyorum.”

1991