Cavit Orhan Tütengil cinayeti
Cavit Orhan Tütengil cinayeti

Profesör Tütengil otobüs beklerken öldürüldü! Cavit Orhan Tütengil kimdir?

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Profesörlerinden Cavit Orhan Tütengil ‘e çaprazlama ateşle 15 kurşun sıkıldı.

Sol eğilimli olarak tanınan Profesör Cavit Orhan Tütengil’in birkaç gün önce karısına “Bana bir şey olursa metin olun” dediği öğrenildi. Cavit Orhan Tütengil 58 yaşındaydı.

İstanbul üniversitesi İktisat Fakültesi profesörlerinden Cavit Orhan Tütengil dün sabah ders vermek için üniversiteye giderken otobüs durağında 4 kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü. 34 VV 681 plakalı lacivert renkli bir Murat arabayla olay yerinden kaçan saldırganlar Cavit Orhan Tütengil’e çaprazlama ateşle 15 kurşun sıktılar.

Olay nasıl meydana geldi?

Cavit Orhan Tütengil kimdir?

Cavit Orhan Tütengil kimdir?

İktisat Fakültesi Sosyoloji Kürsüsü Başkanı olan sol eğilimli Profesör Cavit Orhan Tütengil, her zaman olduğu gibi dün de saat 08.00 sıralarında 3’üncü Levent Fulya sokaktaki evinden çıkıp otobüs durağına kadar yaya yürüdü. Üniversiteye otobüsle giden talihsiz profesör, kendisine sıkılacak kurşunlardan habersiz durakta otobüs beklemeye başladı.

Ne var ki otobüsten önce, gözü dönmüş katillerin bindiği otomobil durağa yaklaştı ve içinden çıkan üç kişi Profesör Tütengil’i yaylım ateşine tuttular. Profesör Cavit Orhan Tütengil aldığı kurşun yaralarıyla kanlar içinde yere yığılırken, silahlı caniler Murat marka lacivert renkli otomobillerine binerek olay yerinden hızla uzaklaştılar. Görgü tanıkları Tütengil’i öldüren katillerden ikisinin eşkallerini şöyle belirttiler:

“Profesöre durakta ateş açan katillerden birincisi bıyıklı normal saçlıydı. İkincisinin bıyıkları yoktu ve kısa saçlıydı. Her iki katilin de üzerinde kahverenkli içi kürklü deri ceket ve koyu renk pantolon bulunuyordu.”

Olay yerinde inceleme yapan polis ekipleri Profesör Cavit Orhan Tütengil’in öldürüldüğü yerde 9 milimetre çapında 15 adet boş kovan buldular. Bu arada öldürülen profesörün başucunda saldırganlar tarafından bırakıldığı bildirilen “Ne Amerika, Ne Rusya, bağımsız demokratik Türkiye için savaş” ATB (Anti Terör Birliği)” imzalı bir kağıt bulundu.

Polis yetkilileri ve görgü tanıklarından alınan bilgiye göre olayda kullanılan 34 VV 681 plakalı lacivert Murat otomobil içerisinde iki kişi olduğu halde 4 gün önce profesörün evi civarında şüpheli halde dolaşırken görüldü. Durumun emniyete bildirildiği ancak, polis gelinceye kadar şüpheli otomobilin gittiği öğrenildi. Bu arada Tütengil’in eşine “Bana bir şey olursa metin olun” dediği öğrenildi.

Cavit Orhan Tütengil kimdir?

1921 yılında Tarsus’ta doğan Cavit Orhan Tütengil, Edebiyat Fakültesi ile İktisat Fakültelerini bitirdi. 1952 yılına kadar çeşitli liselerde öğretmenlik yapan Cavit Orhan Tütengil, Fransa’da mesleki incelemelerde bulunduktan sonra İktisat Fakültesi’nde asistan oldu. 1960 yılında doçent olan Tütengil 1971 yılında da Profesörlüğe yükseldi. Evli ve biri kız iki çocuk babası olan Tütengil, 1973 yılından beri de Sosyoloji ve Metodoloji Kürsüsü Başkanlığını sürdürüyordu. Demokrat kişiliği ile tanınan Cavit Orhan Tütengil’in çok sayıda bilimsel incelemesi ve eserleri bulunuyordu. 4 yıldan beri de Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu üyesiydi.

Eşinin sözleri
Şükriye Tütengil

Şükriye Tütengil

Hunharca bir saldırı sonucu öldürülen profesör Tütengil’in eşi, acı haberi duyunca sinir krizleri geçirdi. Kendisi de emekli bir profesör olan Şükriye Tütengil fotoğrafının çekilmesine engel olurken “Gidin katillerin resmini çekin” diye bağırdı. Şükriye Tütengil daha sonra son günlerde anarşi odağı olarak gösterilen bir partinin liderinin adını vererek “Onun resmini çekin” şeklinde konuştu.

İktisat Fakültesi Profesörü Cavit Orhan Tütengil’in öldürülmesinin duyulması üzerine İktisat Fakültesi’nde derslere 14 Aralık akşamına kadar ara verildi. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Senatosu da yaptığı olağanüstü toplantıda, Cavit Orhan Tütengil’in öldürülmesini sert bir dille kınadı. Senato Üniversitenin 11 aralık Salı sabahına kadar tatil edilmesine karar verdi.

Öte yandan Profesör Cavit Orhan Tütengil’in öldürülmesi olayında saldırganların kullandığı 34 V 681 plakalı lacivert renkli Murat otomobil Edirnekapı’da plakaları sökülmüş ve terk edilmiş olarak bulundu.

Saat 16.00 sıralarında güvenlik kuvvetlerince Bayrampaşa Kavşağında bulunan otomobilde parmak izi uzmanları incelemelerini sürdürüyor.

8 Aralık 1979