Rock Müzik Barlardan Çıkıp Sokağa Taşmaya Başladı

Yıllardır çok az kişi tarafından dinlenen ve ancak barlarda çalınan rock müziği kabuğunu kırdı ve geniş kitlelere ulaşmaya başladı.

Bunun farkına varan müzik yapımcıları da rockçılara kapılarını sonuna kadar açtı.

Son aylarda rock müzikte büyük bir canlılık yaşanıyor. Şimdiye kadar barlarda sıkışıp kalmış olan rock, geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Yapımcılar rock gruplarına ya da rock şarkıcılarına kapılarını ardına kadar açıyor artık. Kısa sürede birçok rock albüm piyasaya çıktı ve dinleyici de buldu.

Rockçıları cesaretlendiren Haluk Levent oldu. Haluk Levent’in çıkardığı albümler yüksek satış rakamları yakalayınca ve dinleyiciler tarafından ilgi görünce, hem amatör rockçılar hem de yapımcılar harekete geçti. Önce ünlü rock grubu Volvox’un solisti Özlem Tekin albüm yaptı. Özlem, alternatif pop olarak adlandırdığı ama aslında rock olan albümünü tamamladığında büyük ses getirdi. Son aylarda da birçok rock kaset müzik marketlerde yerini aldı. Bunlar arasında Kargo, Mask, Hakan Kurşun, Af, Erhan Gündem gibi grup ve isimler var. birçok rock albüm ise yolda.

Rockçıların barlardan çıkıp müzik marketlere girmesi, basında ve televizyonda yer almasını nçeşitli nedenleri var. bunların başında, dinleyicilerin pop salgınından bıkması ve çeşitli arayışlara girmesi olarak gösterilebilir. Bir başka neden, Türkçe seslendirildiğinde rockın da geniş kitlelere ulaşılabileceğinin anlaşılması. Rockçılar yaptıkları müziği daha çok kişinin dinlemesi için biraz yumuşattılar, yavaşlattılar. Tabii ki en büyük neden de yapımcıların rockçılara fırsat vermesi ve onların prodüksiyonlarını gerçekleştirmesi. Rockçılar artık büyük konser salonlarında konserler vermeye başladı. Üstelik salonu ağzına kadar doldurarak. Özellikle Haluk Levent ile Özlem Tekin’in konserleri çok sayıda izleyici topluyor.

Temmuz 1996 – Sabah Gazetesi Arşivi