Suphi Hekimoğlu yalısına vapur girdi

Motorları stop eden Hamdi Karahasan vapuru, şiddetli fırtına nedeniyle Suphi Hekimoğlu yalısına çarptı.

Tarihi yalının ön bölümü çöktü. Yalıda ve gemide mucize eseri ölen ve yaralanan olmadı.

Fotoğraf altı: şiddetli rüzgar ve akıntıyla sürüklenen vapur tarihi Suphi Hekimoğlu yalısının ön kısmını harabeye çevirdi. Vapurun büyük ir hızla çarptığı yalının duvarları yıkılırken, eşyalar ve oda kullanılamaz hale geldi. Mucize kabilinden can kaybı ve yaralanma olmadı.

Suphi Hekimoğlu yalısına vapur girdi / Haberin devamı;

Şiddetli tipi ve fırtına nedeniyle dün sabah Hamdi Karahasan vapuru, Kanlıca’da tarihi Suphi Hekimoğlu yalısına çarptı. Ancak büyük bir facia kıl payıyla atlatıldı. Kaza sırasında vapurun sadece ön kısmındaki boyalar sıyrılırken, ön bölümü kısmen çöken tarihi yalıda mucize kabilinden ölen ve yaralanan olmadı.

Şehir Hatları İşletmesinin Hamdi Karahasan vapuru, Çubuklu-Eminönü seferini yapmak üzere, kaptan Muharrem Hacıoğlu yönetiminde saat 07.00’de Çubuklu İskelesi’nden hareket etti. Saat 07.10’da Kanlıca İskelesi’ne gelen vapurun motorları arıza yaparak aniden durdu. Görüş mesafesini büyük ölçüde kısıtlayan şiddetli tipide vapuru iskeleye yanaştırmaya çalışan Kaptan Muharrem Hacıoğlu, motorların durmasından sonra vapurun sürüklenmeye başladığını fark etti. Kaptanın tüm çabalarına rağmen, şiddetli rüzgâr ve akıntıyla sürüklenen Hamdi Karahasan vapuru, iskelenin yakınındaki “Suphi Hekimoğlu Yalısı”na bindirdi. Büyük bir gürültü ile uyanan yalı sahibi borsacı Salahsun Hekimoğlu ve ailesi, deprem oluyor zannederek yataklarından dışarı fırladı. Odalarından çıktıklarında gördükleri manzara, tüm aile fertlerini şaşkına çevirdi. Vapurun çarptığı tarihi yalının ön kısmı kısmen çökmüştü. Şiddetli bir kışın yaşandığı günlerde, oturdukları yalının bir kısmı çöken Hekimoğlu Ailesi, ne yapacağım şaşırırken, kazaya neden olan vapur, daha sonra Kanlıca İskelesi’ne bağlandı. Tarihi yalıya daha önce de iki kez vapur çarptığını belirten borsacı Salahsun Hekimoğlu, “Yalı, 1923 yılında yapılmış. 1960 ve 1964 yıllarında iki kez vapur çarpmıştı. Yalıyı yangına karşı sigorta ettirmiştik, fakat deniz kazasına karşı sigorta ettirmeyi düşünmedik. Soğuk kış günü yalının ön kısmı kısmen çöktü, ama hiç olmazsa canımıza bir zarar gelmedi. Buna da şükür” dedi. Yüzlerce yolcunun bulunduğu vapurla yalıya bindiren Kaptan Muharrem Hacıoğlu ise kaza ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Kanlıca İskelesi’ne yanaşırken, aniden motorlar stop etti. Bu arada rüzgar ve akıntıyla sürüklenmeye başladık. Tüm çabalarımıza rağmen yalıya çarpmaktan kurtulamadık.”

Şubat 1985