TAYAD’ın Kapatılmasını Protesto Ettiler

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği’nin (TAYAD) kapatılmasını protesto etmek için, dernek yönetim kurulu üyelerinin başlattıkları açlık grevi, 18’inci gününde sona erdi.

Halkın Emek Partisi (HEP) Eminönü İlçe Markezinde düzenlenen ve çok sayıda sakat kişinin de katıldığı basın toplantısında “İşkencede ölümler” gözleri ve elleri bağlı insan maketiyle protesto edildi.

TAYAD Yönetim Kurulu üyelerinden Gülten Şeşen, Nilüfer Açan, Sultan Çelik ve Sadiye Uyar, HEP Eminönü ilçe merkezinde basına yaptıkları yazılı açıklamada “devlet terörü” uygulandığını öne sürdüler.

Gündeme getirilen antiterör yasaları ve savcılara tanınan tutuklama yetkisinin, devlet terörünün göstergesi olduğu iddia edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“İktidarın demokrasicilik oyununa karşı yaşanan gerçekleri, antidemokratik uygulamaları, işkenceleri ve baskıların sonucu olan TAYAD’ın kapatılmasını protesto için 14 Şubat’ta başlattığımız açlık grevini bugün bitiriyoruz. Mücadelemiz baskılara karşın, daha da güçlenerek devam edecek.”

Mart 1991 – Güneş Gazetesi