TRT’nin dansöz sansürüne tepki

TRT’nin yılbaşı gecesi ekrana getirdiği özel eğlence programı vatandaşların tepkisine neden oldu.

Maddi olanaksızlıklar nedeni ile yılbaşı gecesini evde, televizyon başında geçirmek zorunda kaldıklarını belirten vatandaşlar “TRT, acaba yılbaşı gecesi bizi mi eğlendirdi yoksa Ramada Otel’e topladıkları sanatçıları mı eğlendirdi?” demekten kendilerini alamadılar.

Türkiye’nin birbirinden ünlü 5 dansözünü yılbaşı gecesi ekrana getiren TRT, bu sanatçılara ilginç bir sansür uyguladı. Normalde 4 dakika süreyle ekrana gelmesi gereken dansözler, TV’De sadece iki dakika görünebildiler.
Ayrıca, uygulanan değişik bir yöntem sayesinde bu iki dakikalık sürede dansözler ancak 45 saniye göründüler. Kendilerine ayrılan diğer dakikalarda ise dansözleri izleyen ve programa katılan diğer sanatçıların görüntüleri ekrana geldi.

Yılbaşı programında yer alan dansözlerin hemen hepsi TRT’nin bu tutumunu kınadılar. Dansözler, “Yılbaşı gecesi ekrana geleceğiz diye sevinmiştik. Çekimler için saatlerce TRT’cilerin kaprislerini çektik. Ama sonunda ekranda, göbek dansımızın yerine fonda müzik ile birlikte bizim de gölgelerimiz ekrana geldi” diye konuştular.

1 Ocak 1990