Turgut Özal Hac - Şeytan Taşlama
Turgut Özal Hac - Şeytan Taşlama

Turgut Özal Hac’da şeytan taşladı

Türkiye’nin ilk “Hacı Başbakan”ı olan Turgut Özal ile eşini, İslam kurallarına göre bundan böyle kısıtlı bir yaşam bekliyor.

Politika gereği de olsa, yalan söyleyemeyecek ve kimseyi kandıramayacaklar.

Bira dahil, hiçbir alkollü içkiyi içemeyecekler (Özal zaten alkollü içki kullanmıyordu. Semra hanım ise davetlerde buzlu viski içmekten hoşlanıyordu)

Özal, denize peştemalsiz giremeyecek, mayo giymeyecek.

Bir malın değerinin en fazla yarısı kadar kar koyabilme şartı uyarınca, Özal KİT ürünlerine yüzde 100’lük zam yapamayacak.

Fotoğraf altı: Özal’lar, şeytanı böyle taşladılar

Başbakan Turgut Özal ile eşi Semra Özal, bayramın üçüncü günü şeytan taşlayıp “Hac tavafı” ve “Say”ı yaparak Hac farizalarını tamamladılar ve “Tam hacı” oldular. Özal’lar şeytan taşlama sırasında üstteki fotoğrafta görüldüğü gibi küçük, orta ve büyük şeytana 7’şer taş olmak üzere Müzdelife’den topladıkları 21 taşı attılar.

Arka sayfadan devam;

Hacı olan Başbakan Turgut Özal’ı ve eşini bundan sonra dini açıdan kısıtlı bir yaşam bekliyor. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Halit Güler, Müslümanlığın yarımının, bütününün olamayacağını belirterek, Müslüman olan bir kimsenin dinin emrettiği kurallara uymak zorunda olduğunu bildirdi.

Bu nedenle Başbakan Turgut Özal ile eşi Semra Özal’ı da dini açıdan birçok kısıtlamalar ve uymaları zorunlu kurallar bekliyor. Bu kurallardan bazıları şöyle;

Günde 5 vakit namaz kılacaklar, sağlık şartları uygunsa düzenli oruç tutacaklar.

Fakir fukaraya zekatını ve fitrelerini muntazam ödeyecekler.

Kimsenin kalbini kıramayacaklar, dargın durmayacaklar.

Yalan söylemeyecekler, kimseyi aldatmayacaklar.

Bira dahil hiçbir alkollü içki içemeyecekler.

Semra hanım başını örtecek.

Başbakan Özal denize peştamalsız giremeyecek. Denizde veya ırmakta göbek ile diz kapakları arası mutlaka kapalı olacak. Semra hanım ise denize giremeyecek.

Şartlı müsabaka ve yarışa katılamayacaklar. Şartsız müsabaka ve yarışlar caiz olacak.

Fazla yiyip, fazla içmeyecekler. Normal bir şekilde yiyip içebilecekler.

Bir malın değerinin en fazla yarısı kadar o mal için kâr koyabilme şartı uyarınca Turgut Özal, kendisine bağlı KİT’lerde yüzde 100 zamlar yapamayacak.

Temmuz 1988 – Eski Gazete Arşivleri ve Eski Siyasi Haberler için sitemizi takibe devam edin.

Günaydın Gazetesi Arşivi