Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Gezmiş ve arkadaşları tarafından örgütlenmiş

Balgat’taki Amerikan tesislerinde görevli dört Amerikan askerini kaçıran ve serbest bırakılmaları için 400 bin dolar fidye isteyen “Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu” adlı gizli örgütün Deniz Gezmiş ve arkadaşları tarafından yönetildiği anlaşılmıştır.

Gizli örgüt yayınladığı adeta bir manifesto havasını taşıyan bildirilerinde Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun bugüne kadar yaptığı eylemleri açıklamış ve bu eylemleri yürütenlerin gizli örgüte mensup kişiler olduğunu belirtmiştir.

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun bildirisinde İş Bankası Emek şubesini soyan kişilerin örgüt elemanları olduğu kaydedilmiş, böylece soygun olayına adı karışan kişilerin gizli örgütü yönettikleri de ortaya çıkmıştır. Buna göre gizli örgütü yönetenler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Şükrü Kor Koçalak, İrfan Uçar, Mehmet Ali Özdemir ve arkadaşlarıdır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Önemli İşler Müdürlüğüne göre gizli örgüt elemanlarının yayınladıkları bildiriyle bugüne kadar yaptıkları eylemleri açıklamaları, örgüt elemanlarının kimler olduğunu kesin biçimde ortaya koymuştur. Yetkililer, tam ve kesin bir açıklama yapmamakla birlikte, gizli örgüt elemanlarının bazıları şunlardır;

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Şükrü Kor Koçalak, İrfan Uçar, Mehmet Ali Özdemir, Mahir Çayan, Mete Ertekin, Mustafa Kaçaroğlu, İlhami Aras.

Mart 1971