Ah Belinda Filmi
Ah Belinda Filmi

TV’de Türk Sineması: Ah Belinda

1986 yılında Antalya Film Şenliği’nde En İyi Film seçilirken Atıf Yılmaz’a En İyi Yönetmen, Müjde Ar’a En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandıran Ah Belinda’yı bu gece seyredebilirsiniz.

Filmde tiyatro oyuncusu Serap’ın bir reklam çekimi sırasında başından geçen ilginç bir olay aktarılıyor. Türk sinemasında yeni bir akım başlatan Atıf Yılmaz, yine başrolünü Müjde Ar’ın oynadığı Adı Vasfiye’de olduğu gibi bu filmde de hayalle gerçeği birbirine dolayarak seyirciyi karar veremediği bir şaşkınlığa düşürüyor.

Müziği Onno Tunç’a, senaryosu Barış Pirhasan’a ait olan filmde diğer ağırlıklı rolü Macit Koper oynuyor. Koper iki çocuklu Hulusi Bey rolünde başarılı bir kompozisyon çiziyor.

Ah Belinda filminin konusu

Tiyatro oyuncusu Serap “Asiye Nasıl Kurtulur”un hazırlıklarını sürdürdüğü sırada bir şampuan reklamı için teklif alır. Tiyatrocu arkadaşlarının karşı çıkmalarına karşılık, inatçı ve özgür bir kişilik taşıyan Serap, bu teklifi kabul eder. Bu reklam filminde, iki çocuklu Hulusi Bey’in karısı Naciye’yi canlandırırken hep birlikte aile mutluluklarını bu şampuana borçlu olduklarını vurgulayacaklardır. Serap, çekim gününün sonunda saçlarını şampuanla yıkarken gözlerini açtığında şaşırır. Çünkü stüdyo değil, iki çocuklu Hulusi Bey’in evindedir. Ve çocukların annesi, Hulusi Bey’in de karısıdır. Olana bitene bir türlü inanamayan Serap, kendisinin gerçekte Naciye olmadığını anlatmaya çalışırsa da kimseyi inandıramaz.

Ocak 1988

Bulvar Gazetesi Manşetleri