Vedat Demircioğlu
Vedat Demircioğlu

Yaralı hukuk öğrencisi Vedat Demircioğlu dün öldü

Amerikan Altıncı Filosunun gelişinden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi öğrenci yurdunda çıkan olaylar sırasında ağır şekilde yaralanan ve kaldırıldığı İlkyardım Hastanesinde beyin ameliyatı geçiren Vedat Demircioğlu sabaha karşı saat 02.45’te ölmüştür.

Hukuk Fakültesi öğrencisinin cesedi morga kaldırılmıştır.

Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı, Vedat Demircioğlu’na büyük bir cenaze töreni tertiplenmesi için teşebbüse geçmiştir.

Arka sayfadan haberin devamı;

Ancak Vedat Demircioğlu’nun cesedi, dün akşam morgdan alınarak Haydarpaşa Numune Hastanesine getirilmiştir. Hastanede tahnit edilen ceset, bir otobüsle ailesinin refakatinde gizlice Konya’ya götürülmüştür. Cesedin hastaneye getirilişi ve İstanbul hudutları dışına çıkarılışı sırasında polis ekipleri çok sıkı tertibat almışlardır.

Dekan Reha Poroy bildiri yayınladı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Reha Poroy, Teknik Üniversitede meydana gelen olaylar sırasında yaralanan ve sabaha karşı ölen Vedat Demircioğlu ile ilgili bir bildiri yayınlamış, bugün fakültede matem günü ilan etmiştir.

Prof. Poroy, bildirisinde, “Hiçbir zaman fikir kaba kuvvetle önlenemez. İşlenmiş bir suç varsa, usulüne uygun olarak soruşturma açılır. Yoksa memleketin binbir zahmetle yetiştirdiği gençlerin hayatı ile oynanamaz” demiştir.

Hukuk Fakültesi, Teknik Üniversite, FKF ve diğer gençlik kuruluşlarına bağlı öğrenciler, sabah saat 11.00’de İstanbul Üniversitesi bahçesinde toplanarak Vedat Demircioğlu için tören yapacaklardır.

Dekan Reha Poroy, ölen Vedat Demircioğlu’nu anmak üzere bugün bütün sınavların ertelendiğini, Hukuk Fakültesinin bir gün için tatil edildiğini açıklamıştır.

Temmuz 1968