Üsküdar - Eski Fotoğraflar
Üsküdar - Eski Fotoğraflar

Üsküdar’a Şirket-i Hayriye’den kalma gemiler çalışıyor

50 yıl öncesinin gemileriyle seyahat etmek zorunda kalan Üsküdarlılar “Rüzgarlı havalarda bu vapurlara binmeye korkuyoruz” diyorlar.

Denizyolları Şehit Hatları İşletmesinin Üsküdar’a yapılan seferlerde çoğunlukla eski vapurları kullanması semt sakinleri arasında memnuniyetsizlik yaratıyor. Kendilerine çok yakın olan Kadıköy hattında yeni gemiler çalıştığı halde Üsküdar hattında Şirket-i Hayriye zamanından kalma elli yıllık gemilerin çalışmasını protesto eden Üsküdar sakinleri “Kadıköy’de oturanlarla bizim aramızda ne fark var? Biz üvey evlat mıyız?” diye yakınıyorlar.

İşlerine gidip gelirken mecburen eski gemilerde seyahat etmek zorunda kalan Üsküdar sakinleri bu gemilerde korkuyla seyahat ettiklerini söylüyorlar. İç kısımları yenilere göre daha ufak olan eski gemilerde üst üste seyahat etmek zorunda kalan Üsküdarlılar bilhassa rüzgarlı havalarda denizin dalgalı olduğu zamanlar eski gemilerin çok sallandığını ve her tarafından sanki dağılacakmış gibi sesler geldiğini söylüyorlar. “Dalgalı havalarda bu gemilere binmektense binbir güçlüğe katlanıp Boğaz Köprüsü’nden gitmeyi tercih ediyoruz” diye yakınan Üsküdarlılar Denizyollarının bir an evvel gemilerini yenilemesini istiyorlar.

Kasım 1977 – Eski Fotoğraflar için sitemizi takibe devam edin.