Menu

Yaser Arafat Devlet Başkanı

Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, geçen kasım ayında ilan edilen Bağımsız Filistin Devleti’nin başkanlığına getirildi.

Uzun yıllardır Filistin halkının mücadelesine önderlik yapmakta olan Yaser Arafat, dün Tunus’ta bir araya gelen Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi tarafından Filistin Devlet Başkanlığına getirildi.

Arafat’a Tartışmasız Onay

Geçtiğimiz kasım ayında, Cezayir’de ilan edilen Bağımsız Filistin şimdiye kadar bir devlet başkanı seçimi yapmamıştı. Sabaha dek süren çalışmalar sonunda Arafat’ı devlet başkanlığına getiren 90 kişilik konsey içindeki tüm gruplar istisnasız Arafat’ın devlet başkanlığını onayladı.

15 kişiden oluşan Filistin Kurtuluş Örgütü Yönetim Kurulu Siyasi Büro Şefi Faruk Kaddumi’yi de Dışişleri Bakanlığına atadı.

FKÖ Merkez Konseyi 90 kişiden oluşuyor. El Fetih yetkilileri ise protokol nedenlerinden ötürü Arafat’ın geçici hükümet olmaksızın atandığını kaydettiler.

Cezayir’De kurulmuş olan Filistin devletini şu ana kadar 85 ülkü tanıdı. Bazı ülkeler de onaylamamalarına rağmen iyi dileklerini sundular.

Mücadele Devam Ediyor

Tunus’ta Yaser Arafat, Bağımsız Filistin Devleti’nin başkanı seçilirken Kudüs başta olmak üzere Filistin topraklarında İsrail askerlerine karşı direniş devam ediyor. Dün Kudüs’e bağlı Bethany kasabasında gösteriler yapan ve Filistin bayraklarını dalgalandıran direnişçiler, öldürülen Filistinlileri anarak İsrail Devleti’ni lanetlediler.

Nisan 1989 – Günaydın Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar