Yıldırım Akbulut
Yıldırım Akbulut

Yıldırım Akbulut’un “Kürt yoktur” sözü ANAP’ı karıştırdı

Başbakan Yıldırım Akbulut’un “Türkiye’de Kürt yoktur Türk vardır” sözü ANAP’ı karıştırdı.

ANAP’taki Kürt kökenli ve doğulu milletvekilleri Başbakan’ın bu sözüne büyük tepki gösterdiler. Bir grup doğulu milletvekili ise Başbakan Yıldırım Akbulut’un sözlerinin yanlış anlaşıldığını ileri sürdü. Bu grup içinde yer alan ANAP Meclis Grup Yönetim Kurulu üyelerinden Van milletvekili Aydın Arvasi “Başbakan ayın 8’inde doğuya gidecek. O gezisi sırasında ne diyecek? Kesinlikle yanlış anlaşılmıştır” dedi.

Başbakan Akbulut, bu sözü SHP’nin hazırladığı “Güneydoğu Raporu”na “Kürt Raporu” diyerek eleştirirken söylemişti. İstanbul Bayrampaşa’da yaptığı ilk konuşmada bu konuya değinen Akbulut, aynı konuyu Kastamonu’da yeniden ele almıştı.

Başbakan Akbulut, ANAP’taki doğulu ve özellikle Kürt kökenli milletvekillerinin büyük tepkisine neden olan “Kürt yok Türk var” sözünü, dünkü konuşmasında da tekrarlayıp bilerek söylediğini ifade ederken, ANAP’ın doğulu milletvekilleri başbakanın bu sözlerini ısrarla “Yanlış anlaşıldığını” söylediler.

Meclis ANAP Grup Yönetim Kurulu üyelerinden Van milletvekili Aydın Arvasi, Başbakanın “Türkiye topraklarında yaşayan herkesi, Türk kabul ediyoruz, ayrım yapmıyoruz” demiş olabileceğini belirterek şöyle dedi:

“Milletvekili arkadaşlarla konuştuk. Aldığımız bilgilere göre başbakanın sözü yanlış anlaşılmış.”

Arvasi, bu bilgiyi nereden aldıkları, Başbakan Akbulut ile konuşup konuşmadıkları sorusuna ise “Başbakanın konuşmaları bize faksla bildiriliyor. Başbakan gazeteler yansıdığı gibi Kürk yoktur dememiş” diye konuştu. Arvasi, şunları söyledi:

“Başbakan’ın bu sözü söylemiş olmasına imkan yoktur. Başbakan (Türkiye’de, Misak-ı Milli hudutları içinde yaşayanları Türk kabul ederiz) demiştir. (Kürt Yoktur) demek son derece yanlıştır ve böyle bir söz söylenmemiştir. Başbakan, bu ayın 8’inde doğuya gidecek, bu tabiri kullanması mümkün değil. Bunlar hassas konulardır. Cumhurbaşkanı da 2 sene önce Diyarbakır’a gittiğinde (Herkesi Türk kabul ederiz) demişti. Başbakan da bunu söylemiş.”

Ağustos 1990