Abdullah Öcalan İtalya 'dan Kovuldu
Abdullah Öcalan İtalya 'dan Kovuldu

Abdullah Öcalan İtalya ‘dan Kovuldu

Bölücübaşı Abdullah Öcalan İtalya ‘yı terk etti. Moskova’ya gittiği söylenen Apo’nun buradan Ukrayna ya da Estonya’ya geçeceği belirtiliyor.

Türkiye’nin kararlı tutumu sonunda, Suriye’den ayrılarak Rusya’ya oradan da İtlya’ya giden bölücübaşı Abdullah Öcalan dün İtalya’yı da terk etmek zorunda kaldı. Roma Infernetto’daki villasını dün boşaltan Apo’nun İtalya hükümeti tarafından sınırdışı edilerek geldiği ülke olan Rusya’ya geri gönderildi.

İtalyan resmi ajansı ANSA, İtalyan yarı resmi ajansı ADN kronos, Apo’nun İtalya saatiyle dün 13.00’te tarifeli bir uçakla ülkeyi terk ettiğini ve Moskova’ya gittiğini duyurdular. ANSA, daha sonra Başbakanlık ve İtalyan gizli servisi DİGOS’taki kaynaklara dayanarak verdiği bir haberde ise Abdullah Öcalan’ın daha çok askeri ve gizli servis yetkilileri tarafından kullanılan Championi Havaalanından özel bir uçakla ayrıldığını duyurdu. Apo’nun Roma’dan ayrılma saati konusunda çelişkili bilgiler gelirken Ankara’ya ayrılma saatinin yerel saatle 20.00 dolaylarında olduğu şeklinde bilgi ulaştı. Apo’nun saat 21.46 ya da 21.54’te ayrıldığı da öne sürüldü.

Abdullah Öcalan İtalya ‘dan Saat Kaçta Ayrıldı?

Diğer önde gelen ajans ve televizyon kanalları gibi İngiliz BBC kanalı da Abdullah Öcalan’ın ayrılışını, saat 23.28’de programını yarıda keserek “Apo Moskova’ya uçtu” şeklinde flaş haber olarak duyurdu.

İtalyan hükümeti tarafından yapılan tek cümlelik açıklamada ise Apo’un İtalya’yı terk ettiği doğrulanarak “İtalya’dan ayrılmaya karar veren Öcalan’a sınıra kadar güvenlik güçleri eşlik etmiştir” denildi. Bölücübaşının avukatı Saraceni de Apo’nun İtalya’yı terk ettiği haberlerini doğruladı. İtalyan muhalefet partileri ise hükümeti eleştirerek “Tüm dünyaya rezil olduk” açıklaması yaptı.

İnterpol Harekete Geçti

Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığından bir yetkili Abdullah Öcalan’ın Rusya’ya gittiği iddialarının bu ülke tarafından teyit edilmediğini belirtirken, bölücübaşının geçen aylarda Suriye’den Rusya’ya kaçtığı zaman da Rus makamlarının bunu teyit etmediğini hatırlattı. Bu arada, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri de ellerinde bir bilgi olmadığını söylediler. Öcalan’ın Roma’dan ayrıldığı bilgisinin Ankara’ya ulaşmasından sonra Türk İnterpolü de resmi prosedür çerçevesinde çalışmalarına başladı.

Abdullah Öcalan Nereye Gidecek?

Apo’nun BDT ülkelerinden Estonya ve Ukrayna’ya gidebileceği belirtiliyor. Libya’ya gitme olasılığına da dikkat çekilirken Türk askeri kaynakları Apo’nun İtalya’yı kendi isteğiyle terk etmediğini sınır dışı edildiğini bildirdiler. Roma’dan Moskova’ya her gün Aeroflot ve Alitalia hava yollarının düzenli seferleri bulunduğu, Öcalan’ın bu uçaklardan biriyle Roma’yı terk etmiş olabileceği belirtiliyor.

Rusya Hükümetinin “Öcalan’ı topraklarımızda barındırmayacağız” taahhüdünü hatırlatan diplomatik kaynaklar, İtalya yasalarına göre Öcalan’ın geldiği ülke olan Rusya’ya iade edilmesi gerektiğini, şekil şartı yerine getirilip Rusya transit ülke olarak kullanıldıktan sonra Öcalan’ın son adres olan bu iki ülkeden birine gitmiş olabileceğini belirtiyorlar. İtalya’dan gelen haberi dün gece Rus resmi makamları ya da haber ajansları doğrular ya da yalanlar nitelikte bir açıklama yapmadılar. Abdullah Öcalan Türkiye’nin baskısı sonucu 9 Ekim 1998’de Şam’ı terk ederek Atina üzerinden Moskova’ya gitmişti. Aşırı milliyetçi milletvekili Vladimir Jirinovski ve partisinin desteğiyle Rus resmi makamlarının bilgisi dışında geldiği ileri sürülen Öcalan Rusya’ya Abdullah Sarıkurt adına düzenlenmiş sahte bir Türk pasaportuyla giriş yapmıştı.

Apo’nun Moskova’ya 30 kilometre mesafedeki odintsovo kasabasında kaldığını dünya basınında ilk kez Sabah’ın duyurmasından sonra, Öcalan 12 Kasım’da Roma’ya gitmişti.

Komünistlerin hakim olduğu Duma, bölücü örgütü destekleyen tutumunu açıkça belli etmiş ve Apo’ya siyasi sığınma hakkı verilmesini Yeltsin’den resmen istemişti. Ancak, Başbakan Primakov, kararlı bir tutumla bu talebi reddetti. Son olarak İtalya Dışişleri Bakanı Dini’nin Moskova’ya yaptığı ziyaretti “Öcalan’ı geri alın” çağrısında bulundu. Primakov’un, bu talebi reddetmesi Rusya basınına yansımıştı.

Rusya hükümetinin Ankara’yı her fırsatta “Apo’yu topraklarımızda barındırmayacağız” taahhüdü, PKK’nın başının Moskova’yı transit havaalanı olarak kullandığı yorumlarını güçlendiriyor.

Ocak 1999
Sabah Gazetesi / Suat Taşpınar, Mehmet Çetingüleç, Mahmut Bulut