Alparslan Türkeş: Kürtler Türktür

MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, HEP’lilere çattı ve ekledi: Kürtler Türktür.

MÇP’nin küçük kurultay niteliğindeki Genişletilmiş İstişare Meclisi Toplantısı dün yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Alparslan Türkeş, Türkiye’nin zilleti ve zaafi yaşamamak için ayrılıkçı ve bölücü oyunların karşısına 60 milyon olarak dikilmek zorunda olduğunu belirterek “Ülkemizi kemiren, için için yiyip bitirmeye çalışan bölücülük tehdidi ve tehlikesi, hiçbir zaman ve kesinlikle bir insan hakları meselesi, bir demokrasi meselesi, bir geri kalmışlık meselesi değildir” diye konuştu.

Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye toprakları üzerinde bu ülkenin vatandaşları arasında, bölge farklılığına yönelik, etnik farklılık gözeten ayrımcılığın yapılmadığını bildiren MÇP Genel Başkanı Türkeş, “Demokratik hak”, “İnsan haklarına kavuşma”, “Sömürüden kurtulma” gibi lafların bölücü tehdidin dilindeki safsatadan başka bir şey olmadığını savundu.

Türkeş, “Er Mehmet’e, polis Ali’ye, savcıya, kaymakama, subaya, yargıca uzanan eller, öylesine gözü dönmüş bir Eşkıya çetesine aittir ki aynı eller Şırnak’ta, Mardin’de, Siirt’te kundaktaki Kürt bebeklere kadar katletmeyi dahi gözünü kırpmadan gerçekleştirebilmiştir” dedi.

Konuşmasında isim vermeden HEP’lileri eleştiren Alparslan Türkeş, “Kürtleri ayrı bir ırk olarak değil, Turan asıllı, Türk kökenli kabul ediyoruz. Tarih de ilim de bizi doğruluyor. Bizler de Kürtler kadar Kürdüz” dedi.

Mart 1992 – Meydan Gazetesi Arşivi