Menu

Alparslan Türkeş’in seçim yobazlığı

MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, seçim bölgesi Keçiören’de kampanyaya seçmenlere Kuran-ı Kerim dağıtmakla başladı. Türkeş, Kuran dağıtımını sürdüreceğini bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, Türkeş’in bu kampanyasını “yobazlık” diye nitelediler. Hukukçular ise, MÇP liderinin hareketini dinin politikaya alet edilmesi şeklinde yorumladılar ve Ceza Kanunu’nun 163’üncü Maddesine girdiğini bildirdiler.

Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Keçiören ilçesindeki seçim kampanyasını, halka Kuran-ı Kerim dağıtarak başlattı. Türkeş, ilçe merkezinde düzenlenen törene katılanlara Kuran-ı Kerim’i öpüp başına koyduktan sonra dağıttı.

Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bir yetkili MÇP liderinin seçim kampanyası dolayısıyla Kuran-ı Kerim dağıtmasına sert tepki gösterdi, “Türkeş’in yaptığı yobazlıktır” dedi. Bazı hukukçularsa, seçim propagandasında Kuran-ı Kerim dağıtılmasının, Türk Ceza Kanunu’na göre suç olduğunu öne sürdüler..

MÇP lideri Türkeş, partisinin Keçiören ilçe teşkilatında düzenlenen törende, kendi görüşleri çerçevesinde seçim kampanyası yürüttüklerini hatırlattı, bu nedenle halka Kuran-ı Kerim’le milliyetçi görüşleri içeren kitaplar dağıtacaklarını bildirdi. Türkeş, daha sonra, ilçe merkezinde bulunanlardan bir bölümüne Kuran-ı Kerim, bir bölümüne de içinde peygamberin hayatının yer aldığı kitaplardan armağan etti. Türkeş, Kuran-ı Kerimleri verirken tek tek öpüp başına koydu. Kuran-ı Kerim dağıtma kampanyasının, bundan sonra da devam edeceği bildirildi.

Alparslan Türkeş’in, seçmenlere Kuran-ı Kerim dağıtmasına, Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri sert tepki gösterdiler, “Türkeş’in yaptığı yobazlıktır.” dediler. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, politikacıların dini, sermaye olarak kullanmasına karşı olduklarını bildirdi, dini istismar edip oy toplamak isteyenlerin arttığına dikkati çekerek şunları söyledi:

“Bugün birisi Kuran-ı Kerim dağıtırsa, yarın birisi de çıkar İncil, Tevrat dağıtır. Kuran-ı Kerim dağıtıp oy istemek bir kepazeliktir, yobazlıktır. Erbakan’a kızıyoruz dini siyasete alet etti diye, ama bir başkası çıkıp yapılmaması gereken bir şey yapıyor. Bazı liderler de çıkıp mezheplere göre okul açacaklarını söylüyorlar. Bunlar yanlıştır. Partiler dini siyasete alet edip oy isteme yerine programlarıyla yarışsınlar. Millete hizmet için mübarek dinimizi sermaye yapmasınlar. Milleti kandırmaya gerek yok.”

Bazı hukukçular. Türkeş’ in Kuran-ı Kerim dağıtarak siyasi propaganda yapmasının suç oluşturduğunu öne sürdüler. Hukukçular, Türk Ceza Kanunu’nun 163’üncü maddesinin dince kutsal sayılan konuları siyasi çıkar için propaganda malzemesi yapanlara 1-5 yıl hapis cezası verilebileceğini bildirdiler. Türk Ceza Kanununun 163’üncü maddesinin üçüncü fıkrası aynen şöyle: “Laikliğe aykırı olarak devletin içtimai veya iktisadi veya siyasi veya hukuki temel nizamlarını kısmen de olsa dini esas ve inançlara uydurmak maksadıyla veya siyasi menfaat veya şahsi nüfuz temin ve tesis eylemek maksadıyla dini veya dini hissiyatı veya dince mukaddes tanınan şeyleri alet ederek, her ne surette olursa olsun propaganda yapan veya telkinde bulunan kimse, bir yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’

Kasım 1987 – Eski Gazeteler ve Eski Siyasi Haberler için Eski Gaste’yi takip edin.

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar