Menu

Bayrampaşa Cevatpaşa mahallesinin eski fotoğrafları

Sade görünüşlü binaları, birbirinin kopyası sokaklarıyla Cevatpaşa’nın fazla büyük sorunu yok. Geçici imar durumu henüz yok ama mahalleli, bir gün bunun da halledileceğini umuyor.

Bugüne kadar Bakırköy ilçesinin Atışalanı bölgesine ait olan Bayrampaşa’nın ilçe haline gelmesi üzerine, coğrafi konumu açısından yakınlığı dolayısıyla o bölgeye bağlanan Cevatpaşa Mahallesindeyiz bugün. Gerçekten de kurulduğu 1985 yılından beri Atışalanı’na bağlı olmasına karşılık diğer mahallelerle arasında kalan askeri bölge yüzünden yalnız başına bırakılmış bir yerleşim merkezi gibiydi Cevatpaşa. Ama buna rağmen hızlı, düzenli bir gelişme çizgisi izledi ve bugüne derli toplu bir ortam olarak gelmeyi başardı. Minicik alanı içinde gezerken bunu hemen fark ediyorsunuz.

Sınırları itibarıyla bir dikdörtgeni andıran Cevatpaşa Mahallesi, üç yanındaki askeri bölgeyle, bir yanında ise Bayrampaşa Yıldırım Mahallesiyle çevreleniyor. İki mahalleyi Millet Caddesi ayırmış. Cevatpaşa’nın toplam 12 caddesi ve 2 sokağı var. Genellikle sayıca caddelerin sokaklardan fazla olduğu düşünülünce 12 cadde ve 2 sokak gerçeği insanı şaşırtıyor doğrusu. Ama Cevatpaşa’daki cadde ve sokakları birbirinden ayırdetmeniz çok zor. Hepsinde mütevazi bir görünüşle karşılaşıyorsunuz.

Millet caddesine açılan diğer caddeler yukarıdan aşağıya doğru Rauf Orbay, Kazım Karabekir, Fatih Sultan Mehmet, Amiral Sadık, Şükrü Kanatlı, Namık Kemal, Mehmet Akif Ersoy, Tevfik Fikret, Mimar Sinan, Barbaros Hayrettinpaşa ve Girne adlarını almışlar. Birbirlerine paralel uzanan bu caddelerin aralarında birbirlerine çok yakın oranlarda uzaklık var. Sadece mimar Sinan ve Barbaros Hayrettinpaşa caddelerinin arası biraz daha uzak, çünkü ikisinin arasına Cevatpaşa’nın tek okulu olan Çakmak İlkokuluyla yine Milli Eğitim’e ait 4 bin metrekarelik boş bir alan yerleşmiş. Duyduğumuza göre buradaki büyük alana ilerideki yıllarda bir üniversite yapılması düşünülüyormuş.

Mahallenin iki sokağı sözünü ettiğimiz caddeleri keserek Millet Caddesi’ne paralel uzanıyorlar. Birinin adı Selanik, diğerinin Saraybosna. Ancak dediğimiz gibi haritaya bakmayınca hangisinin sokak, hangisinin cadde olduğunu belirlemek mümkün değil. Gezimiz sırasında Saraybosna Sokak’ın oldukça hareketli olduğu dikkatimizi çekiyor. Zaten mahallenin haftalık Çarşamba Pazarı bu sokakla Tevfik Fikret Caddesine kuruluyormuş. Gezimizi sürdürürken Tevfik Fikret ve onun yanındaki Mimar Sinan caddelerinin diğerlerine göre daha geniş tutulduklarını görüyoruz. Ama onları çevreleyen binalarda her köşede olduğu gibi sade görünüşlü. Tek sorun imar durumunun henüz çıkmamış olması. Yoksa bu minik mahallede öyle fazla büyük sorunlarla karşılaşmıyorsunuz.

Eylül 1990 – Eski Fotoğraflar için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Gazete Haberleri

Yorumlar

  • Posted: 4 Nisan 2019 21:40

    Murat kenar 5074633820

    İyi akşamlar bu sayfadaki muhtarinda bulunduğu toplu fotonu orjinalini ve mumkunse hangi tarihin gazetesi olduğunun bilgisini paylasirmisiniz
  • Posted: 4 Nisan 2019 22:07

    Murat kenar 5074633820

    Merhaba bu sayfanın görseline nasıl ulaşabilirim gazete tarih bilgilerine