CHP’de Moon Tarikatı Kavgası

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ABD’deki Moon tarikatı ziyareti şaşkınlıkla karşılanırken parti içi muhalefet de olaya büyük tepki gösterdi.

CHP parti meclisi üyelerinden Ziya Halis, gazetecilerin Baykal’ın ziyareti ile ilgili sorularını yanıtlarken “Bu gezinin bizi rahatsız eden ayrıntılarıyla ilgili bilgi aldıktan sonra kendisinden hesap soracağız” dedi. Parti Meclisi’nin diğer muhalif üyelerinden Kenan Coşar ise CHP Genel Başkanının sağcı, Hıristiyan ve ırkçı olduğu bilinen bir tarikatın davetlisi olarak ABD’ye gitmesini yadırgadığını söyledi.

Coşar, “Tarikatlara karşı olan sosyal demokrat bir partinin genel başkanı olarak oraya gitmesi, utanılacak bir durumdur. Parti yönetiminin bundan haberi yoksa bu sıkıntıyı daha da artırıcı niteliktedir” dedi.

Gezinin ciddi bir politik çalışmayla da ilgili olmadığını belirten Coşar, “Baykal’ın bugüne kadar sağ siyasal çizgi izlediğini biliyorduk. Bu olay, bu söylediklerimizin doğru olduğunu teyit ediyor. Sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da sağ bir çizgi izlediğini gösteriyor ve hüzünle karşılıyorum” diye konuştu.

CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin gazetecilerin konuya ilişkin sorularını “Ben bilmiyorum, beni karıştırmayın” diye yanıtlamayı reddederken, DTP Grup Başkan Vekili Hamdi Üçpınarlar da konuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken “Amerika’da ne oldu tam bilmiyorum, ama sayın Baykal’ın belki ufku açılır” dedi.

Kasım 1997 – Yeni Günaydın Gazetesi Arşivi