Menu

Financial Times: Haftanın adamı Bülent Ecevit

İngiltere’nin en ağır başlı gazetelerinden birisi olan ünlü Financial Times, Türk Başbakanı Bülent Ecevit’i “Haftanın Adamı” seçmiş ve kendisi hakkında uzun bir yorum yayınlamıştır. Financial Times şöyle demektedir:

“Bülent Ecevit göreve başlar başlamaz en pahalı terziye bir elbise ısmarlayan ilk Türk Başbakanı olarak tanınmaktadır. Son derece sade bir insan olan Ecevit, makamının gösterişine pek az aldırmaktadır. Ecevit’in tüm siyasi üslubu ölçülüdür. Fakat Kıbrıs sorununu kurnazca bir hesap, süper devletlerin uyguladığı baskıya karşı inat ve milliyetçilik duygusuyla ele alan Ecevit, Atatürk’ten beri en büyük sevgi ve desteği üzerinde toplayan lider olmuştur.

Çok az kimse ve özellikle bazı askeri çevreler, Ecevit’in afyon konusunda Amerika’ya kafa tutabileceğine inanıyordu. Son olarak da Kıbrıs konusunda Türkiye dışında hemen hemen hiçbir ülke Ecevit’in böylesine sert bir tutum takınacağını sanmıyordu. Özellikle Yunanistan belki de Ecevit’in gerektiğinde sertleşebileceğine belki de hiçbir zaman inanmamıştı. Şimdiden sonra Ecevit’i olduğundan daha az etkili, daha güçsüz bir kişi olarak görmek ve hesapları buna göre yapmak, büyük yanlışlık olacaktır.”

Ağustos 1974 – Eski Siyasi Haberler ve Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar