Fidel Castro ve Tito
Fidel Castro ve Tito

Havana Zirvesi Mareşal Tito – Fidel Castro mücadelesi halinde geçecek

Gelecek ay Küba’nın başşehri Havana’da başlayacak olan bağlantısız ülkeler altıncı zirve toplantısının, Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Josip Broz Tito ile Küba Devlet Başkanı Fidel Castro arasında büyük bir mücadeleye sahne olması beklenmektedir.

Siyasi gözlemcilere göre, Havana toplantısı sırasında her iki lider de sayılarının 90’ı aşması beklenen ve milli gelirleri, kültürleri, siyasal ve toplumsal sistemleri arasında büyük farklılıklar bulunan ve hatta aralarında bir çoğunun birbirleriyle sıcak savaş halinde bulunduğu bağlantısız ülkelere süper devletlere karşı takip edilecek yol konusunda kendi görüşlerini kabul ettirmeye çalışacaklardır.

Fidel Castro, Sovyetler Birliği ile doğu blokunu, bağlantısızlar hareketinin “tabii müttefiki” olarak nitelendirmekte ve üçüncü dünya ülkelerinin kurtuluş hareketlerinin karşısına çıkan tek gücün “Amerikan emperyalizmi” olduğunu öne sürmektedir. Buna karşılık Yugoslavya Devlet Başkanı Tito ise hareketin Sovyetler Birliği’ne karşı da eşit mesafede bulunmasını istemekte, bağlantısızların, gücünü ve sayısını ancak böyle koruyabileceğine inanmaktadır.

Bu arada Kıbrıs Rum yönetiminin Havana’da Türkiye aleyhine bir karar çıkartmaya çalıştığı belirtilmiştir.

Ağustos 1979 – Tercüman Gazetesi arşivi