Menu

Hayalicileri yakalayan savcıya sürgün

Milyarlarca liralık hayali ihracat ve toplu kaçakçılık olayını ortaya çıkaran Silopi Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kurt, takdir beklerken sürgünle cezalandı.

Habur Gümrük Kapısı’nda 40’ı aşkın firmanın hayali ihracat yöntemiyle gerçekleştirdikleri toplu kaçakçılık olayına el koyan Silopi Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kurt bundan sonra Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde görev yapacak. Kurt’a soruşturmasında yardımcı olan Mali Şube Müdürü Faruk Metin de Aydın’a atandı.

Hayaliciler tarafından öldürülmekle tehdit edilen Mehmet Kurt, ölüme meydan okuyarak işin peşini bırakmamış ve daha iyi çalışabilmek için eşini ve iki çocuğunu Balıkesir’deki ailesinin yanına göndermişti.

Cesur Savcı, son iki yılda aldığı rüşvetlerle milyarlık servet edinen gümrük muhafaza memuru Şahin Kaya’nın Habur Sınır Kapısı’ndaki bu göreve kimler tarafından atandığını da araştırıyordu.

Arka sayfadan devam;

Habur Gümrük Kapısı’nda geçen yıl 40’ı aşkın firmanın hayali ihracat yöntemiyle gerçekleştirdikleri toplu kaçakçılık olayına el koyan esik Silopi Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kurt, Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesine sürgüne gönderildi.

Kovuşturma, sürgünler yüzünden 1.5 yıl geciktirildikten sonra tutuklamalarla yeniden başlarken, hayali ihracatçıların, olaylarına ilk el atan Cumhuriyet Savcısı’nı unutmadılar.

Andırın’da göreve başlayan Mehmet Kurt’un sürekli ölüm tehdidi aldığı bu yüzden eşini ve iki çocuğunu Balıkesir’deki ailesinin yanına gönderdiği öğrenildi.

1988 yılı mart ayında bir ihbarı değerlendiren Silopi Savcısı Mehmet Kurt, hayali ihracatçıların sahte belgelerini kontrol etmeden damgalayan gümrük muhafaza memuru Şahin Kaya’yı gözaltına aldırarak sorguladı.

İki yıllık gümrük muhafaza memuru Şahin Kaya’nın bir imam nikahlı iki karısı olduğu, ayrıca Diyarbakır’daki gazinolarda çalışan bir artist ile de dost hayatı yaşadığı ortaya çıktı.

Gümrük Memuru maaşıyla üç ayrı ev açan 1 milyara yakın serveti ve Mercedes otomobili olan Şahin Kaya, rüşvet aldığı kişileri ve firmaları tek tek açıkladı.

Silopi Cumhuriyet Savcısı Kurt, geniş kapsamlı bir operasyon düzenlemek için Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık İstihbarat Daire Başkanlığı Mali Şube Müdürlüğü ekipleriyle ortak çalışmaya başladı.

İki yılda aldığı rüşvetlerle milyarlık servet edinen Şahin Kaya’nın göreve atanmasında bir bakanın tavsiye kartının etkili olduğu ortaya çıktı.

Bu arada Cumhuriyet savcısı Mehmet Kurt, Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesine, Savcıya yardımcı olan polis ekiplerinin bağlı bulunduğu Mali Şube Müdürü Faruk Metin Aydın’a atandılar.

Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan konu ile ilgili dava görevsizlik nedeniyle Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesine gönderilirken, ilk aşamada tutuklananlar serbest bırakıldı. Kovuşturma dolaylı olarak DPT ve Hazine tarafından sürdürüldü. DPT’deki dosyaların mahkemelere devrinden sonra, aralarında Penta Dış Ticaret’in yöneticileri de bulunan 40’ı aşkın kişi için Diyarbakır DGM tarafından tutuklama kararı verildi.

Eylül 1989 – Eski Gazeteler için sitemizi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar