Hayri Kozakçıoğlu: Şehri Tek Kişi Yönetsin

İstanbul Valisi Hayri Kozakçoğlu’nun İstanbul planı: Şehri Tek Kişi Yönetsin

“Bana göre İstanbul’da valilik ile belediye başkanlığı müessesesi birleşmeli. İstanbul’u yönetecek kişi tek kişi olmalı ve seçimle iş başına gelmeli. Bu kişiye bir Unvan bulunabilir ve tek kişi yönetir. Vali mi az yetkili olsun, belediye başkanı mı az yetkili olsun ikilemi ortadan kaldırılmalı.

Recep Tayyip Erdoğan ile kişisel hiçbir anlaşmazlığımız olmadı. Sayın Tayyip Erdoğan’ın genelde yasalara ve sisteme olan itirazları var. aramızda yasal bazı konularda sorun oluyordu. Valiliğin bazı yetkilerini, Erdoğan doğrudan doğruya kendilerine verilmesini istiyordu.

Atama olmaz. İstanbul halkı, İstanbul’u yönetecek kişiyi meclisiyle beraber seçmeli. Vali olabilmek için meslekten olmak şart değil. Valilik bir aday meselesi değildir. Bedrettin Dalan haklı olarak şartlar istiyor. Benim şikayet ettiğim sorunları gündeme getiriyor. Yoksa benim gelmemin bir anlamı yok diyor. Valiliği bırakmamın en büyük nedenlerinden biri de o.

Eğer seçim olursa hiç kimsenin söyleyecek sözü kalmak. Atamada sorun olur. Erdoğan, belediye başkanlığında gelmiş kazanmış. Tek yönetici olduğu takdirde yine aday olursa, millet uygun görürse tabi ki olur.”

Nisan 1996 – Meydan Gazetesi Arşivi

Recep Tayyip Erdoğan: Genelevleri Kapatacağım