İlk Anadol
İlk Anadol

İlk Anadol İstanbul’da Dolaştı

Polisler trafiği durdurup yerli otomobil Anadol’a yol açtılar.

Yerli otomobil Anadol dün İstanbul sokaklarında dolaşmış, ilk alıcı Erkan Özaksun, 34 HE 858 plakasını tatığı otomobilini bizzat kullanarak şehrin muhtelif semtlerinde gezmiştir.

Mavi renkli Anadol her gittiği yerde büyük alaka görmüştür. Bazı trafik polisleri otomobili burnundaki markasından tanımışlar ve trafiği durdurarak Anadol’a geç işareti verip yol açmışlardır.

Bir hususi şirkette genel sekreterlik yapan Anadol’un ilk müşterisi Erkan Özaksun, Mecidiyeköy’deki satış yerinden arabasını sabah teslim almış, daha sonra şehrin trafiği en sıkışık Karaköy, Sirkeci, Eminönü gibi semtlerde dolaşarak arabasını denemiştir.

Orasını Burasını ellediler

Anadol, halk tarafından da beğenilmiştir. Her gittiği yerde etrafı meraklılar tarafından sarışmış ve herkes orasını burasını elleri ile yoklayarak “Bundan iyisi can sağlığı. Güle güle kullan kardeşim” demişlerdir. Bilhassa şoförler Anadol’u çok beğenmişlerdir.

İlk Anadol İstanbul Sokaklarında

İlk Anadol İstanbul Sokaklarında

Verilen bilgiye göre Anadol’un imal edilecek olan ilk partisi tükenmiştir. Müracaat sahiplerine otomobilleri peyderbey teslim edilmektedir. Talepte bulunan müşterilerin yüzde 63’ü ilk defa otomobil sahibi olacaklardır. Takriben yüzde 85 nispetinde müşteri, otomobili sipariş verirken renk beğenmeyi beraberlerinde getirdikleri eşlerine yaptırmışlardır. Talep edilen renklerin yüzde 36’sı kırmızı, yüzde 26’sı bej, yüzde 18’i dağ mavisi ve yüzde 20’si diğer renklerdir.

Ocak 1967 – Hürriyet Gazetesi Arşivi