Nermin Bezmen
Nermin Bezmen

Nermin Bezmen rüyalarını kaydediyor

Edebiyat dünyasında yıldızı parlayan Nermin Bezmen her rüyasını uyanır uyanmaz not ediyor.

Edebiyat dünyasına “Uyandıran Aşk” isimli şiir kitabıyla adım atan Nermin Bezmen, iki çocuk annesi ve Bangladeş Fahri Başkonsolosu İşadamı Pamir Bezmen’in eşi.

İlk romanı “Kurt Seyt ve Shura”da Kırım asıllı Beyaz Rus olan dedesi Seyit Eminof’la güzel Shura’nın aşk öykülerini, 1917 Bolşevik devrimiyle yıkılan Çarlık Rusyası’ndan İstanbul’a savrulan insanların tanık olduğu tarihi atmosferi de yansıtarak anlatan Nermin Bezmen, ikinci kitabını anneannesi Murka ve dedesinin aşklarına ayırdı.

Geçmişine yaptığı yolculuğu kitaplarıyla belgeleyen Bezmen, yolculuğunun diğer duraklarını “Mengene Göçmenleri”, “Zihnimin Kanatları” ve adını büyük bir olasılıkla Barones koyacağı üç kitabında toparladığını belirterek şöyle dedi:

“Mengene Göçmenleri, 1892’de Romanya’dan İstanbul’a göçen anneannemin ve o dönemin öyküsünü anlatıyor. Şimdi yerinde yeller esen Çiftesaraylar’a gelen göçmenlerin Bizans döneminden kalma, sabah açılan akşam kapanan kapılardan süzülerek hiç bilmedikleri bir dünyayı ve kültürü tanıma çabalarının öyküsünü anlatıyor. Zihnimin Kanatları, hayallerimle düşlerim arasında yaptığım seyahatleri anlatıyor.”

Nermin Bezmen: Barones Yolda

Gördüğü her rüyayı uyanır uyanmaz kaydettiğini, rüyalarından çok hoş kişilikler çıkardığını kaydede Bezmen, “Kurgusu hazırlanmış iki hikayem var. günün birinde küçük romanlara dönüşebilirler. Adını Barones koymayı düşündüğüm diğer kitabımla, birçok İstanbullu’nun yakından tanıdığı Madam Taskin’in öyküsünü anlatacağım” dedi.

Mart 1994 – Milliyet Gazetesi Arşivi