Recep Tayyip Erdoğan - Eski Fotoğraflar
Recep Tayyip Erdoğan - Eski Fotoğraflar

Recep Tayyip Erdoğan: Kaçak yapılara ruhsat verip bağış alıyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, göreve gelişinin ikinci yılında İSKİ’de düzenlediği basın toplantısında kentin, trafik dışındaki tüm sorunlarını çözdüğünü ileri sürdü.

Trafik sorunu da bu yıl çözümleyeceğini iddia eden Erdoğan, bu yıl metro inşaatının tamamlanacağını, yeni deniz otobüsleri alınacağını, akıllı kavşak uygulamasına geçileceğini anlattı. Televizyonlarda ancak canlı yayınlara katılacağını belirten Erdoğan, bant yayınlarında programların “kırpıp kırpıp yıldıza, kuşa çevrildiğini öne sürdü. Erdoğan, olumlu ifadelerinin, olumsuz hale getirilerek, kendisini yıpratmak istediklerini iddia etti.

“SUYA ZAM YAPMAYACAĞIM DEMEDİM”

Seçim öncesi eski başkan Sözen’in suya enflasyona endeksli zam yapma kararına karşı imza kampanyası düzenleyen Erdoğan, göreve geldikten sonra suya enflasyona endeksli zam yaptığı hatırlatılması üzerine, şunları söyledi: “Sözen Dünya Bankası’nın talimatı doğrultusunda zam yaptığı için karşı çıktım. ‘Suya maliyet hesaplarını yaparak, maliyet üzerinden halkımıza satacağız’ dedim. Hiç bir zaman zam yapmayacağız demedim. Suyun maliyeti artıyorsa, ben bu suyu o maliyeti ona ilave etmek suretiyle vermek zorundayım. Sözen, bize zammı dünya Bankası talimatıyla yaptığını söylemiştir”

Geçen dönemde kaçak yapılan binalara ruhsat verip bağış alındığını kabul eden Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mart 1994’ten önce yapılmış binalarla ilgili herhangi bir yıkım düşünmediklerini daha önce açıkladığını söyledi. Geçmiş dönemde yapılan ve meşrulaşması sakıncaları olmayan binalara ruhsat verdiklerini, inşaat sahiplerinden de hibe aldıklarını belirten Erdoğan, bundan sonra da bu tür hibeleri kabul edeceklerini bildirdi.

“MAYO REKLAM’ ŞEHVET SÖMÜRÜSÜDÜR…”

Erdoğan, bir soru üzerine mayo reklamlarını “kadın sömürüsüne çanak tutmak olarak’ değerlendirdi. “Bu bir şehvet, kadın sömürüsüdür. Köle pazarında kadın alıp satarlardı. Bunlar ise modern bir şekilde, bu haliyle alıp satımını yapıyorlar” diyen Erdoğan, aynı reklamların erkek mayosuyla da yapılabileceğini söyledi.

Nisan 1996 – Eski Siyasi Haberler

Meydan Gazetesi Arşiv