Ronald Reagan: Ben kral soyundanım

İngiltere’de nesiller ve soy ağaçları üzerinde araştırmalar yapan “Bible of British Bluebloods” kuruluşunun Ronald Reagan’ın İngiltere Kraliçesi ile akraba olduğunu öne sürmesinden sonra Amerika Başkanının “Kral soyundan” geldiğini Reagan yanlısı gazeteler sık sık vurgulamaya başladı.

Kasım ayında yapılacak Amerika Başkanlık seçimleri kampanyaları sürerken yakında “Vahşi Viking Mondale, Reagan’ın soylu kılıcı önünde dize gelecek” gibi sloganlar ortalığı kaplarsa hiç şaşmamalı.

İngiltere’de nesiller ve soy ağaçları üzerine incelemeler yapan “Bible of British Bluebloods” kuruluşunun başkanı Harold Brooks-Baker, Reagan’ın İrlanda’nın en savaşçı kralı olan Kral Brian Boru’nun soyundan geldiğini ve aynı kökten İngiltere Kraliçesi II Elizabeth ile de akraba olduğunu açıkladı. Ronald Reagan bunu seçim kampanyasında kullanıyor. Gazetecilerle yapılan bir röportajda Harold Brooks-Baker şunları söyledi:

Eski bir inanışa göre kuzenleri yoluyla dünyaya barışı getirebilecek biri varsa bu ancak Ronald Reagan’dır.

Reagan’ın İrlanda kökenini ilk bulan genetikçi Hugh Peskett de yaptığı açıklamada Amerikan Başkan aday adaylarından Walter Mondale’ın soyunun Vikinglere uzandığını söyledi.

Bu eski gazete haberi 1984 Mayıs ayında yayınlanmıştır.