Menu

Sibel Yalçın’ın Cenaze Töreni

Polisi öldürdükten sonra kaçan ve sığındığı evde vurulan Sibel Yalçın’ın cenazesi, ölümünden bir hafta sonra toprağa verildi. Cenaze töreni yasadışı sol örgütlerin gövde gösterisine dönüştü.

Yasadışı DHKP-C’nin İbrahim Yalçın Silahlı Propaganda Birliği komutanı olduğu belirlenen Sibel Yalçın, DYP İl Merkezi’ni koruyan polis memuru Rüştü Erdem’i öldürdükten sonra kaçmış, Okmeydanı’nda sığındığı evde vurulmuştu. Sibel Yalçın cenazesi bir haftadır gömülmeyi bekliyordu.

Polis Töreni Uzaktan İzlemekle Yetindi

Sibel Yılçın’ın cenazesi polis tarafından Adli Top Morgu’ndan dün sabah alınarak Alibeyköy Pir Sultan Abdal Cem ve Kültür Evi’ne götürüldü. Polis cenaze törenini uzaktan izledi. Günlerdir cenaze için hazırlanan sol örgütler devlet ve hükümet aleyhine sloganlar atarak yürüyüşe geçtiler.

Duvarlara Sloganlar Yazıldı, Camlar Kırıldı

Cenazenin gömüleceği Alibeyköy Mezarlığı’na kadar bütün yol boyunca duvarlara sloganlar yazan yüzü maskeli militanlar bir bilardo salonunun da camlarını kırdılar. Polis töreni video banda kaydetti. Mezarın başında devrim andı içen göstericiler Cemevi’ne kadar yürüyüp dağıldı.

Militanlar, mezarlığın karşısında Şair Nebi İlkokulu’ndaki Atatürk Büstü’nün yüzünü boyayıp kaidesine de örgütün ismini yazdılar.

Haziran 1995 – Eski Gazeteler

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar