Hakan Balamir
Hakan Balamir

Türk Sinemasının Yeni Ümitlerinden Biri: Hakan Balamir

Hakan Balamir Türk sinemasının yeni ümitlerinden biri. Değişik fiziği ile dikkati çeken Hakan Balamir, Yunus Emre filmi ile ilk büyük atağını yaptı.

Şimdi ünlü halk ozanı Aşık Veysel’e hayat verecek.

Hakan Balamir parantezi şöyle açtı :

“Yunus Emre benim için dönüm noktası oldu. Bugüne kadar on beşin üzerinde filmde oynadım. Kiminde başarılı oldum, kiminde olamadım. Ama başında söylediğim gibi Yunus Emre filmi bana çok şeyler getirdi. Her şeyden önce sanatçı Balamir’in ortaya çıkmasını sağladı. Aslına bakarsanız diğer filmlerimin hakkını inkar edemem. Onlar da benim için çok değerli.”

Ve parantezi kapattı:

Hikayemizin kahramanı 28 yaşında. Mesleğine adamış kendini. Şöhret merdivenlerine büyük bir süratle tırmanıyor. önemli filmlerini sorduğumuz zaman şöyle cevap veriyor:

“‘Hakikat’ benim ilk büyük başrolüm oldu. Ardından Türkan Şoray ile oynadığım ‘Mahpus’ geliyor. Biliyorsunuz bu film Adana Film Festivalinde dereceye girdi. Yine Türkan Hanım’la ‘Yüreğimde Yare Var’ı paylaştık. ‘Yunus Emre’den biraz önce bahsettim.”

Avantür tarzı filmlerden hayli iddialı kurdelelere sıçrayan genç oyuncuyu yakın bir gelecekte büyük bir sınav bekliyor. Ünlü halk ozanı Aşık Veysel’i canlandıracak. Filmin yapımcısı Ümit Utku. Senaryo, gazeteci Necmi Onur’a ait. Ümit Utku’ya kulak verecek olursanız film baştan sona kadar Veysel’in yaşadığı Sivrialan köyünde çekilecek. Balamir’in rol arkadaşı ise Meral Orhonsay.

Utku filminin bir süper yapım olması için büyük fedakarlıklara girebileceğini de ilave ediyor sözlerine.

Genç oyuncuyu büyük bir sınav bekliyor demiştik. Acaba kendisi ne der bu konuda

“Sınav ki ne sınav… Dünyası karanlık, gönlü pırıl pırıl olan coşku sevgi dolu bir insanı beyazperdeye getirmek ne kadar zorlu bir iştir. Geceleri rüyalarıma giriyor. Uykum kaçıyor. Televizyonda ölüm yıldönümünde yapılan programı izledim. işin ne kadar zor olduğunu anladım. Ama yine de şunu söyleyeyim. Ümitsizliğe kapılmıyorum.”

Aşık Veysel’in çalışmaları devam ediyor, bu arada düşünülen şu: Filmi uluslararası yarışmalara sokmak. Ümit Utku bu konuda ihtiyatlı konuşuyor. “Buna film bittikten sonra karar vermek daha yerinde olur. Gönlün istediği başka, mantığın emrettiği başka Ama sunu kesinlikle söyleyebilirim. Hakan’a güveniyorum. Geleceğin yıldızlarından biridir.

Eğer bu sınavı da verirse korkmasın”

Hakan Balamir kendine bağlanan ümitlerin altında ezilmemiş. Sadece tebessüm ediyor ve başını sallıyor. Şunu demek istiyor galiba: “Merak etmeyin. Başaracağım”

Haziran 1974 – SES Dergisi Arşivi