Zsa Zsa Gabor: Burhan’ın eli elime bile değmedi!

Geçtiğimiz yıl bir polise attığı tokat yüzünden hapse mahkum edilen ve bir anda adı yeniden TV ve gazetelerde bir numaraya yükselen Macar asıllı Amerikalı sinema oyuncusu Zsa Zsa Gabor, ilk evliliğini yaptığı Burhan Belge ile olan ilişkisini Hello dergisine anlattı.

Zsa Zsa Gabor, ailesi ve evlilikleri ile ilgili yayınlanmakta olan hatıralarında Burhan Belge ile olan ilişkisini şöyle anlattı: “15 yaşında iken Budapeşte’de anneannemin verdiği bir partide Türk elçiliğı basın müşaviri Burhan Belge ile tanıştım. Burhan, büyüyünce benimle evleneceğini, söylemişti. 6 ay kadar geçti. Okullar yeniden açılacaktı. Ben Isviçre’deki katolik okuluma gitmek istemiyordum. Zaten Güzellik Kraliçesi seçilmiştim. Bir de köpek almıştım. Adı Mishka idi. Babam köpeği de istemeyince Burhan’a telefon ettim ve artık büyüdüğümü, köpeğime bir ev aradığımı bu nedenle onunla evlenmek istediğimi söyledim. Biraz şaşırdı ama kabul etti. Budapeşte’de evlendikten sonra trenle İstanbul’a hareket ettik. 0 zaman hemen hemen hiç tanımadığım bir adamla evlenip ülkemi terk ettiğim için korkmaya başladım. Gece yatma zamanı gelince, onunla yatmak istemedim. Kompartmana girdiğinde ben köpeğime sarılmış yatıyordum. içeri girip beni öyle görünce, alnımdan öpüp çıktı. Burhan haricinde bütün kocalarıma aşık olmuştum. Ama Burhan’a aşık değildim, zaten onunla iki yıl süren evliliğimde hiç yatmadım. Ama ona saygı duydum ve ondan korktum. Benim kendisi ile yatmamama tepki göstermiyordu. Çünkü hem ondan çok küçüktüm, hem de onun iki tane Türk sevgilisi vardı. Ama iyi kahve yapıp, önemli partilerinde iyi ev sahipliğime karşılık o beni eğitti. Bana Türkçe öğretip sonra da sınav yapıyordu. İngilizce, Fransızca ve Almanca edebi eserleri okuyordu bana. Benim en çok sevdiğim şey ise at sırtında Ankara’yı gezmekti. Bir gün yine atla dolaşırken bir Arap şeyhi beni görüp, istemiş. Kendisine bunun mümkün olmadığını, çünkü Basın Yayın Genel Müdürünün eşi olduğum söylenmiş. Burhan bana hayat hakkında çok şey öğretti.. Hele unutamayacağım bir anım vardır. Birgün Amerikalı milyoner Larry Thaw ile eşi Peggy, kalabalık bir gurupla Türkiye’ye gezmeye gelmişti. Ankara’yı fotoğraflamak istiyorlardı. Başbakan Burhan’ı çağırıp bu insanların eski Ankara’yı fotoğraflamalarını istemediğini, bu nedenle onları alıp özel bir trenle Suriye sınırına kadar götürüp büyük gurur duyduğu yeni Ankara’yı fotoğraflamalarını sağlamasını istedi. Bunu başardık. Ama son gece Peggy ağlayarak geldi ve bir polisin kendisine sevişme teklif ettiğini söyledi. Burhan hemen polisi çağırdı. Polis ağlıyordu. Burhan’a “Ben ne için bu ihtiyar kadınla yatmak isteyeyim. Benim 22 yaşında çok güzel bir karım var” dedi. Burhan polisin tarafını tuttu ve Amerikalılara, polisten özür dilemeden Türkiye’den çıkamayacaklarını söyledi. Ve 6 gün onları bırakmadı. ne zaman özür dilediler o zaman dışarı gitmelerine izin verildi.

1939 yılında Burhan ile aramız iyice soğumuştu. Ve Londra’da kız kardeşim Eva ile buluştum. Eva Amerika’ya taşınmıştı. Burhan’a onu görmek istediğimi söyledim. Kendisi olmadan gidemeyeceğimi söyledi. Bunun üzerine ben de Budapeşte’deki ailemi göreceğimi anlatıp ondan izin aldım. Ve Budapeşte üzerinden Amerika’ya gittim. Oradan da Burhan’a mektup yazıp boşanmak istediğimi söyledim.”

Ocak 1990