Zülfü Livaneli Taksim konseri / SHP’ye Livaneli morali

Zülfü Livaneli’nin Taksim konserindeki kalabalık Bülent Ecevit’in 1977’deki efsanevi mitingini bile gölgede bıraktı.

İstanbul metrosunun temel atma töreni dolayısıyla düzenlenen konseri yaklaşık 300 bin kişi izledi. Tarihe “Türkiye’nin en büyük konseri” olarak geçen geceye katılan 300 bin kişi Livaneli’nin şarkılarını hep bir ağızdan söyledi.

İstanbul Belediye Başkanı Nurettin Sözen, meydandaki kalabalık karşısında şaşkınlığını gizleyemedi ve “30 yıldır politik toplantılar düzenliyorum. Böyle bir kalabalık görmedim” diye konuştu.

Konseri eşi Sevinç hanımla izleyen SHP lideri Erdal İnönü de sanatçı Zülfü Livaneli’ye “Partilerin yapamadığını sanat yapıyor. Batıda izlediğimiz Mandela konserlerinin daha büyüğünü, görkemlisini Türkiye’de yaşadık” dedi.

Belediyenin dağıttığı 50 bin mumun dinleyiciler tarafından aynı anda yakılması konserin en çarpıcı anını oluşturdu. Livaneli “Özgürlük” şarkısını söylerken meşalelerin de yanması büyük bir coşkuya yol açtı.

Bu arada, sanatçının kızı Aylin de geceye “Sevda Değil” şarkısıyla renk kattı. Genç sanatçı, böyle coşkulu bir kalabalık karşısında şarkı söylemenin kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi.

Ekim 1991