ASALA KAWA TKP işbirliği

Ermeni terör örgütü ASALA’nın dağıttığı Türkçe broşürde, Kürtçü örgüt KAWA ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile işbirliği yaptığı su yüzüne çıktı.

ASALA daha önceleri saklamaya çalıştığı bu ilişkiyi, yayınladığı broşürle açıkladı. Broşürdeki bildirilerde “Türk-Kürt ve Ermeni halklarının birlikte mücadele ettiği” öne sürüldü ve “Zafer, Ermeni, Kürt ve Türklerin birleşip devrimci anti emperyalist mücadelesinin olacaktır” denildi.

Broşürde ayrıca Türkiye’den almak istedikleri toprakların Sovyet Ermenistan’ı ile birleştirileceği ve ortak hedefin “Sosyalist Ermenistan Cumhuriyeti” kurmak olduğu kaydedildi.

Ermeni terör örgütü ASALA’Nın dağıttığı 34 sayfalık Türkçe broşürdeki bildirilerde “Türk Ermenistan’ın Siyasi Yüksek Yöneticiliği, VAN” imzası yer aldı.

ASALA

1974 yılında Sovyet Gizli Servisi KGB’nin 9’uncu Daire Başkanı Brunetz’in bölgeye yaptığı ziyaretlerden sonra faaliyete başladı. FKÖ’nün Marksist kanadı olan Habaş grubu tarafından eğitildi ve 1980’den itibaren Kürt grupları ve Türk Komünistleri ile eylem ve işbirliğine başladı.

KAWA

1980’in hemen başında kuruldu. Türkiye’de bazı bölgelerin koparılması için çok sayıda silahlı eylem yaptı. Suriye ve Irak’taki ayrılıkçı Kürtlerle çalışıyor. Dev-Sol gibi terör örgütleriyle de ilişkisi var ve ASALA ile organik bağ kurdu. KAWA’nın üç kişilik yürütme kurulu üyeleri yurt dışına kaçmış durumdalar.

TKP

Merkezi Doğu Berlin’de bulunan Türkiye Komünist Partisi’nin Genel Sekreterliğini İsmail Bilen’den sonra Nabi Yağcı aldı. Yağcı, Atina’da son toplantılarına gönderdiği mesajda, Türkiye’ye karşı ortak mücadelenin yürütülmesini istedi. TKP, kapatılan TİP’le birleşti. Komünist Ermenistan tezini savunuyor.

Mayıs 1984