Ersen ve Dadaşlar
Ersen ve Dadaşlar

Ersen ve Dadaşlar’ın Gözü Avrupa’da

Ersen Kardaşlar ve Moğollar’dan sonra Dadaşlar kuruldu. 6 aylık bir mazisi olan Ersen ve Dadaşlar bir plak doldurdu ve şu sıralarda konserlere çıkıyor.

Ama Ersen ve Dadaşlar’ın gönlünde yatan Avrupa’da şöhret olabilmek.

Folk müziği yapan şarkıcılar ve topluluklar genellikle birbirleriyle bağlantılı olarak hareket ederler. Birisi yenilik yaptı mı hemen öteki onun bir benzerini sahneye getirir. Elemanlar devamlı değiş, tokuş edilir.

Sözünü ettiğimiz sanatçılardan birisi de Ersen. Moğollar, Kardaşlar arasında defalarca gidip gelen Ersen. Genç şarkıcı bundan altı ay kadar önce yeni bir grup kurdu kendine. Ama Dadaşlar adındaki bu yeni grupta bir öncekilerinden devamından başka bir şey değil.

Kardaşlar’dan Fehiman Uğurdemir, Moğollar’dan Taner Öngür grubun iki üyesi. Diğerleri ise iki genç müzikçi: Kılıç Danışman ev Mehmet Gözüpek.

Ersen ve Dadaşlar geçtiğimiz aylarda “Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm” adlı ilk plaklarını doldurdular. Televizyon programları yaptılar, konserler verdiler. Şimdi yepyeni atılımlar peşindeler. Yeni yapıtlarını sergilemek üzere Avrupa’ya gitmeye hazırlanıyorlar.

Haziran 1974 – Ses Dergisi Arşivi