Menu

İhlas Finans’ın batışı dış basında

The Economist, son sayısında İhlas Finans’ın çöküşünü ele aldı. Enver Ören’in sanatçılara villa aldığını belirten dergi, hortumculuk iddialarına değindi.

LONDRA – Uluslararası ekonomi dergisi The Economist, faizsiz bankacılığa ilişkin yaptığı değerlendirmede İhlas Finans’ın çöküşü üzerinde durdu. Dergi, bu çerçevede Enver Ören’in `İslama uygun olmayan hayat tarzı’ ve tanınmış sanatçılara villa ve jip gibi pahalı hediyeler verdiği yolundaki haberlere dikkat çekti. Faizsiz bankacılığa ilişkin değerlendirmesinde, Pakistan’da bankalara İslam kurallarına uyum sağlamaları için dört aylık süre tanınması üzerinde duran The Economist, faizsiz bankacılığın ‘tek yasal bankacılık sistemi’ olarak şimdiye kadar sadece İran ve Sudan’da uygulandığına, Malezya ve Kuveyt gibi diğer İslam ülkelerinde ise, yatırımcı ve mevduat sahiplerine normal ile faizsiz bankacılık arasında farklı alternatifleri seçme olanağının sunulduğuna dikkat çekildi.

‘İslami’ bankacılık

Faizsiz bankacılığın ancak 25 yıl önce başlamasına karşın halen dünyada 170 bankanın İslam kurallarına göre faaliyet gösterdiğine işaret eden The Economist, bu kuruluşların toplam iş hacminin 150 milyar dolan bulduğunu belirtti. Bu arada, HSBC ve Citibank gibi bazı normal bankaların İslam’a uygun finansman hizmetlerini sunmaya başladıklarına da dikkat çeken dergi, faizsiz bankacılığı savunan çevrelerin bu tür kuruluşların çökme olasılığının normal bankalara göre daha az olduğu görüşlerine karşılık olarak ise İhlas Finans’ı örnek gösterdi. The Economist dergisi, İhlas Finans’ın çöküşünü değerlendirirken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Üst Kurulu’nun ‘İhlas Finans’ın çözümsüz likidite sorunlarının yıllarca devam eden kötü yönetim ve mevduatın kötüye kullanılmasından kaynaklandığı’ yolundaki açıklamasını yansıttı. İhlas Finans’ı kontrol eden Ören ailesi üyelerinin mevduat sahiplerine ait 1.3 milyar doları hortumlamakla suçlandığını belirten The Economist, İhlas Finans’ın çökmesinin faizsiz bankacılık da yapan diğer finans kuruluşlarında mevduat bulunduranların paniğe kapılması kaygılarını da yansıttı. Faizsiz finans kuruluşlarındaki mevduatın, tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun kapsamında olmadığını vurgulayan The Economist dergisi, İhlas Finans’ın çöküşü nedeniyle olumsuz etkilenecek olan 200 bin kadar hesap sahibi arasında tanınmış İslamcı politikacıların da bulunduğuna işaret etti.

Turgut Özal’ın icadı

Faizsiz bankacılığın, sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın döneminde faiz uygulaması nedeniyle bankalardan uzak duran dindar Türklerin paralarını çekmek için başlatıldığı anlatılan yazıda bu kuruşların istenen gelişme sağlanamadığı ve halen banka mevduatının sadece yüzde 3’ü gibi küçük bir bölümünü oluşturduğu belirti.

İstanbul’daki bankacıların, İhlas Finans olayını gevşek yasal denetimlere bağladıklarını ifade eden The Economist, buna karşın Enver Ören’in, olaydan kasım krizini sorumlu tuttuğunu, ancak bu görüşün çok az kişi tarafından paylaşıldığını kaydetti. Dergi, Ören’in ‘İslam’a uygun olmayan hayat tarzı’na ilişkin haber ve yazıların Türk basınında yayımlanmaya başlandığını, Ören’in ‘tanınmış sanatçılara villa ve jip gibi hediyeler aldığına dikkat çekti. (Radikal)

Şubat 2001 

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar